Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

TRZY DNI LUXUSU W ZDERZAKU

Grupa LUXUS

3,4,5 lutego 1992

Galeria Zderzak, Rynek Gł. 6, Szara Kamienica

 

INFORMACJA PRASOWA:

Od 1985 galeria ZDERZAK przedstawia krakowskiej publiczności najciekawsze, aktualne zjawiska w sztuce. Tym razem, po raz pierwszy w Krakowie, wystąpi grupa LUXUS z Wrocławia. LUXUS był w latach 80-tych - obok takich ugrupowań artystycznych jak "Gruppa" (Warszawa), "Koło Klipsa" (Poznań), czy „Łódź Kaliska" (Łódź) - jedną z najbardziej twórczych formacji, wywierających istotny wpływ na charakter sztuki polskiej tego czasu.

 

1           2

 

 

"Doszliśmy do wniosku, że życie jest krótkie, a świat żyje w ogromnym pośpiechu. Próbujemy więc działać prosto, szybko i efektywnie. Technika, jaką się najczęściej posługujemy, którą można zauważyć w naszym piśmie i w pracach, jakie wystawiamy, jest najprostszą i najszybszą, dostępną dla każdego."

"LUXUS jest sposobem życia, realizacją naszych dziecięcych snów o sławie i chwale."
Paweł Jarodzki

 


Grupa LUXUS rozpoczęła działalność z początkiem lat 80-tych. inicjatywa powstała wśród najbardziej aktywnych studentów wrocławskiej PWSSP, skupionych wokół pracowni 314. Skład grupy nie przekraczał nigdy kilku osób: Ewa Ciepielewska, Marek Czechowski, Artur Gołacki, Bożena Grzyb, Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka. Z LUXUSEM związany był również Krzysztof Kłosowicz (Kaman) – muzyk, twórca grup "Mikimauzoleum", "Big Bit".

 

1 2 3

Plakaty zapowiadające wydarzenie

Inspiracji dla nazwy "LUXUS" - hasła o nieco drwiącym zabarwieniu - były zagraniczne, luksusowe czasopisma o sztuce, dostępne dla studentów w bibliotece PWSSP. Początkowo był to tylko tytuł artystycznego pisemka, wydawanego nieregularnie przez grupę osób luźno ze sobą związanych. Z czasem jego autorzy zaczęli występować pod tą samą nazwą.

Pierwszy numer pisma (w trzech egzemplarzach) powstał na przełomie lat 1980/81. Do końca roku 1986 pojawiło się ich w sumie 9. Najnowszy, 9 numer pisma pojawia się dopiero dzisiaj, po pięcioletniej przerwie, z okazji trzydniowego pokazu LUXUSU w ZDERZAKU. Dzięki sponsorowi - Casino Kraków - został on wydrukowany w nakładzie 100 egzemplarzy, techniką sitodruku. Numery poprzednie, wykonywane w niewielkich nakładach przez samych artystów, posługiwały się najczęściej techniką szablonu.

 

lux

Magazyn LUXUSDziałalność LUXUSU nigdy nie była skutkiem a priori przyjętej ideologii. Przede wszystkim miała być bodźcem dla możliwości twórczych członków grupy i ich przyjaciół. Stąd twórczość poszczególnych artystów jest zróżnicowana, choć powstają także prace wykonywane wspólnie, jak np. pokazywane właśnie w Zderzaku "Wyroby Cukiernicze o Przedłużonej Trwałości”.

W 1984 większość członków LUXUSU ukończyła PWSSP. Pierwsza wspólna wystawa - przygotowanie do pokazu dyplomowego odbyła się weWrocławiu w Galerii Poniedziałek i nosiła tytuł „Prawdziwy Luxus”. W maju 1985 LUXUS wziął udział w „Popularnej Imprezie Młodzieżowej W tym samym roku, w Warszawie i w Białymstoku miał po raz pierwszy miejsce „LUXUS SHOW”. Kolejne wystawy to: „Ekspresja lat 80-tych” (Sopot 1986), „Co słychać” (Warszawa 1987), „I ty możesz zostać King Kongiem" (Wrocław 1987), Oslo, Chistiansand, Trondheim (Nor­wegia 1988), John Hausard Gallery (Southampton 1989), „Młody Wrocław" (SWA Katowice 1990).

 

1              2


PROGRAM LUXUS-SHOW w GALERII ZDERZAK

3 luty, poniedziałek:
wernisaż - „Pokaz Wyrobów Cukierniczych o Przedłużonej Trwałości”, Ewa Ciepielewska, Andrzej Dakszewicz - obrazy. Koncert Kamana (Krzysztofa Kłosowicza). Projekcja filmów video (telebim). Pokaz Żucia Makrobiotycznego (Marek Czechowski).

4 luty, wtorek:
- trwa wystawa LUXUSU w ZDERZAKU i na 1 piętrze Szarej Kamienicy 
- promocja najnowszego numeru Magazynu LUXUS
- pokaz slajdów i zdjęć Andrzeja Borowskiego
- malowanie wielkiego obrazu
- koncert Maćka Maleńczuka

5 luty, środa:
- trwa wystawa LUXUSU
- niespodzianka: „zapraszamy do twórczego udziału”
- koncert grupy "Kormorany"


Do uświetnienia imprezy przyczynili się: 
- Piekarnia Czesława Meusa
- Międzynarodowe Centrum Kultury
- Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Wawel"
- firma Rothe
- Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej - firma Jacek Kwaśniewski
- Studio Szlak

 

ARTYKUŁY I RECENZJE:

beg, Luxusowa zabawa, "Czas Krakowski" nr 25/1992

AS, Zderzenie z LUXUSEM, "Gazeta Wyborcza" 7.02.1992

Anna Baranowa, Karnawał w "Zderzaku", "Dekada Literacka" nr 5/1992 cz.1, cz.2

 

 

 

 

ZDJĘCIA:

2

 

FILM Z WERNISAŻU:

film

 

MAGAZYN LUXUS:

1