Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

ULTRA VIOLET

spotkanie z autorką wspomnień o Andy Warholu pt. "15 minut sławy - Moje lata z Andy Warholem", promocja książki

 

29 maja 1992

Galeria Zderzak, Rynek Gł. 6, Szara Kamienica

 

INFORMACJA PRASOWA:

W piątek 29 maja o godz. 19.30 w galerii Zderzak przy Rynku G. 6 odbędzie się spotkanie z panią ULTRA VIOLET, postacią głośną w towarzyskich  i artystycznych kręgach Nowego Jorku lat 60 i 70. Jej wspomnienia, zatytułowane „15 minut sławy. Moje lata z Andy Warholem”, nagrodzone na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie w 1990, wkrótce stały się światowym bestsellerem. Spotkanie w ZDERZAKU będzie połączone z promocją tej książki, która w polskim tłumaczeniu ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa 86 Press z Łodzi.

Z tej okazji Ultra Violet po raz pierwszy przyjechała do Polski. W ZDERZAKU będzie można zdobyć książkę i autograf Autorki.

ULTRA VIOLET to artystyczny pseudonim Francuzki Isabelle Dufresne. W 1963 Salvador Dali przedstawił ją Andy Warholowi i wkrótce już jako ULTRA VIOLET, stała się gwiazdą jego Fabryki obok takich postaci jak Viva, Gerard Malangal Billy Name, Paul Morrisey, Eric Emerson, Valerie Solanas, Ingrid Superstar czy Brigid Polk. Fabryka Warhola, ciemna hala przy 231 Wschodniej Czterdziestej Siódmej Ulicy, była wtedy centrum sztuki pop. Była miejscem, które — nieustannie odwiedzane przez policję — budziło tyleż kontrowersji, co snobistycznego zainteresowania. Tutaj "produkowano sztukę pop", urządzano bankiety, zażywano narkotyki, kręcono filmy undergroundu. Wokół niej skupiało się najbardziej ekstrawaganckie środowisko, które Warhol gromadził - i którym, wykorzystując mass-media, zręcznie manipulował, sam celowo usuwając się w cień. Bywali tam m.in.: Truman Capote, Jane Fonda, Mia Farrow, John Lennon, Rolling Stonesi, Man Ray, Rudolf Nurejew, Salvador Dali, Jim Morrison, Montgomery Olift, Bob Dylan, Tennessee Williams, William Burroughs - pisarze, poeci, aktorzy, gwiazdy pop music.

Tytuł książki, w której — jak zapowiadają wydawcy — "Ultra Violet z wielką odwagą, szczerością i wnikliwością rozlicza się z tym okresem własnego życia", pochodzi od znanego powiedzenia Andy Warhola:

„W PRZYSZŁOŚCI KAŻDY BĘDZIE SŁAWNY PRZEZ 15 MINUT".

 

1