Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

BIEG CZERWONYCH LUDZI

Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk, Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Piotr Młodożeniec, Włodzimierz Pawlak, Dorota Brodowska, Ewa Ciepielewska, Ryszard Woźniak, Paweł Jarodzki, Szymon Urbański


Galeria Zderzak, Floriańska 3

12 czerwca - 1 sierpnia 2001

 

INFORMACJA PRASOWA:

Dwadzieścia lat temu rozpoczął się powrót młodych polskich artystów do malarstwa i do wielkiej narracji. Zmiana w sztuce towarzyszyła rewolucji społecznej i niepodległościowej. Solidarność, stan wojenny, ruch nieposłuszeństwa obywatelskiego... Był to okres konspiracji i kontestacji, czas przeżyć plemiennych, czas dla bohaterów. Dla obecnych dwudziestolatków to zamierzchła i nieciekawa przeszłość. A lata 80. - biedne, beznadziejne, szare - w malarstwie są niebywale kolorowe i ekspansywne. Nowe malarstwo przyciągało publiczność.


 
1
Marek Sobczyk, Ryszard Grzyb, Jola Grzyb na Rynku w Krakowie. Listopad 1985.
Foto: Tomasz Padzik


Galeria Zderzak powstała w 1985 roku w wyniku zainteresowania obrazami "nowych dzikich". Z artystami tamtej "nowej fali" współpracuje przez wszystkie lata swej działalności. Wystawa "Bieg czerwonych ludzi" jest próbą refleksji nad estetyką i znaczeniem tego nurtu.


                                 2 

Ryszard Grzyb, Niedziela Palmowa


I dlatego Zderzak przypomina kultowe obrazy artystów "pokolenia Solidarności". "Nie mówię, nie widzę, nie słyszę" i "Droga od człowieka do Baranka Bożego" Włodka Pawlaka, "Człowiek dobry pochylający się nad człowiekiem złym" Marka Sobczyka, "Bieg czerwonych ludzi" i "Umywajetsia, utirajetsia, odiewajetsia" Jarosława Modzelewskiego, "Niedziela Palmowa" i "Szlifierz nocnych diamentów" Ryszarda Grzyba, "Beuys" Pawła Jarodzkiego, "Syberia" Szymona Urbańskiego, "Misty in Roots" Piotra Młodożeńca... Obrazy z tamtych lat mówią językiem aluzji, ironii, absurdu. Poruszają tematy polityczne, historyczne, egzystencjalne, robią to w sposób przekorny i dowcipny. Artyści stosują techniki szybkiej komunikacji: szablony, sita, malowanie na papierach, znaki, murales, graffiti. Z jednej strony nawiązują do wielkiej tradycji malarstwa, z drugiej - do języka ulicy, gazety i walki ideologicznej.


                                  3

Szymon Urbanski, Syberia


"Bieg czerwonych ludzi" w Zderzaku to sztuka lat 80. w pigułce, to dobra ściąga z nowej historii polskiego malarstwa i, przy okazji, z historii naszego kraju. To spojrzenie z perspektywy neo-romantycznej.

W latach osiemdziesiątych powstały wielkie ilości ciekawych, różnorodnych formalnie i intelektualnie dzieł sztuki. Będzie to kiedyś - podobnie jak była Młoda Polska - okres niezwykle atrakcyjny dla kolekcjonerów. Mamy nadzieję, że nasza wystawa potwierdzi tę opinię. 

Większość prezentowanych dzieł pochodzi z kolekcji galerii.


4

Jaroslaw Modzelewski, Bieg czerwonych ludzi


"Bieg czerwonych ludzi" zaczyna się 12 czerwca o godzinie 18.00.
Przyjdźcie i przyprowadźcie przyjaciół!

 

kurator wystawy: Marta Tarabuła

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MŁODOŻENIEC

CIEPLEWSKA

WOŹNIAK

 

KATALOG:

kat

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022