Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

OBRAZY CHROMATYCZNE

Jan Cybis

Stefan Gierowski

25 października - 15 grudnia 2001

Galeria Zderzak, Floriańska 3

 

Na wystawie w Zderzaku zaprezentujemy kilkanaście obrazów olejnych obu artystów - klasyków polskiego malarstwa, a także długoletnich przyjaciół.
 
Dzieła Jana Cybisa to martwe natury i pejzaże, malowane długo, czasem po kilkanaście lat. Ich powierzchnia jest nierówna, zgrubiała od kolejnych warstw nakładanej farby, kolor jest rozproszony, materia połyskliwa. Obraz wibruje barwami, a motyw jest ledwo uchwytny. Autor wiele razy zmieniał szczegóły kompozycji zależnie od zmieniających się wartości barwnych. Obrazy Cybisa są szlachetne jak klejnoty. Można w nich doszukiwaĆ się tao tego malarza.


 
1 
Jan Cybis, Kwiaty, olej, plótno, 81x65 cm, 1966-68


Obrazy Stefana Gierowskiego pochodzą z lat 70. Jedne oparte są na prostych podziałach - podstawowe kolory widma słonecznego albo zamykają pola bieli jak ramy, albo wypełniają je. Inne to płaszczyzny czerni lub bieli, na których pojawiają się skupiska punktów czystych kolorów. Tę piękną grupę prac można nazwać malarstwem "czystego zachwytu".


 
2

Stefan Gierowski, bez tytułu, akwarela, papier, 75x50 cm, 1979


Wystawa nosi tytuł "obrazy chromatyczne", ponieważ prace obu artystów to studia nad światłem. Ten wymiar prezentowanej grupy dzieł jest szczególnym przedmiotem zainteresowania pomysłodawcy wystawy Jana Michalskiego. U każdego z artystów przejawia się on inaczej. Można powiedzieć metaforycznie, że Cybis rozbija naczynie światła na setki zmieszanych ze sobą okruchów. Z kolei sposób malowania Gierowskiego sugeruje oschłość i rozumność właściwą naukom empirycznym. Wbrew powierzchownym różnicom jest coś wspólnego dziełom obu artystom. Co? Odpowiedzią będzie sama wystawa, która dla oczu widza powinna być "czystą rozkoszą".

     

 

OD KURATORA:

prace

 

KATALOG:

KAT

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022