Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

TABULA ITINERARIA

Zbigniew Makowski

8 - 31 marca 2001

Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3

 

INFORMACJA PRASOWA:

Zbigniew Makowski ur. 1930 w Warszawie, dziś jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. W roku 1956 ukończył warszawską Akademię, z początkiem lat 60 wyjechał do Paryża. Spotyka tam Andre Bretona i surrealistów, wystawia z międzynarodową grupą "Phases". Wielokrotnie reprezentował Polskę na ważnych wystawach międzynarodowych, m.in. na XXXVI Biennale w Wenecji (1972). Laureat nagród : im. C. K. Norwida (1973), Ministra Kultury i Sztuki (1975), Złotej Odznaki ZPAP (1977), im. J. Cybisa (1992). Jego prace znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i na świecie, m.in.: Stedelijk Museum (Amsterdam), MOMA (Nowy Jork), Musee d`Art Moderne (Paryż), Boymans van Beuningen Museum (Rotterdam) oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i na świecie.

Obok malarstwa, opartego na motywach surrealizmu, uprawia twórczość poetycką. Mieszka i pracuje w Warszawie. Stale współpracuje ze szwajcarską galerią Alice Pauli (Lozanna ) i polską galerią Zderzak (Kraków). W 1997 roku Zderzak wydał "Florilegium"- unikatową (w 99 egz.) książkę artystyczną zawierającą wybór ulubionych utworów literackich Zbigniewa Makowskiego, przez niego ręcznie przepisanych i zilustrowanych.
 

1 okładka

 
"Tabula itineraria" to taka sama książka (w oprawie graficznej Jana Michalskiego), tyle że tym razem jest dziennikiem podróży artysty. To zarówno notatnik z miejsc, w których przebywał, jak z przeżyć, których w tych miejscach doznawał. Jest to więc bardziej dziennik podróży wewnętrznej i przemian duchowych, związanych od czasu do czasu z konkretnymi miejscami na mapie. Poezja Makowskiego ma w sobie wiele podobieństw do poezji Ezry Pounda, jest tak samo wielogłosowa, wielojęzyczna, erudycyjna, nie licząca się z czasem, polihistoryczna, kapryśna w skojarzeniach, niechętna wobec przymiotników. Poza tym słowo pisane związane jest mocnymi nićmi z obrazem - piękne i zagadkowe obrazy dopowiadają myśli, są znakami sekretnymi lub symbolami rejonów, w które słowo nie wkracza. Książce towarzyszy wystawa kilkudziesięciu oryginalnych prac.
 

2 qual e il geometra..


 

 

 

 

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022