Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

MAŁE OBRAZY (1997-2003)

Ignacy Czwartos

Galeria Zderzak, Floriańska 3

14 lutego - 10 marca 2003

 

INFORMACJA PRASOWA:

Ignacy Czwartos (ur. 1966), malarz i rysownik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Wystawa "małych obrazów" jest pierwszą wystawą artysty w Galerii Zderzak.

Prace Ignacego Czwartosa można oglądać w Galerii Zderzak od 14 lutego do 8 marca 2003. 

 

1
Bez tytułu, 30x54 cm, 2002

 

Malarstwo Czwartosa jest abstrakcją aluzyjną. Artysta w uproszczony sposób nawiązuje do języka ikony oraz do ceremonialnego malarstwa sarmackiego, głównie poprzez wątki wanitatywne i paradne. Stosuje ograniczoną gamę barwną - szarości, ciemne zielenie, przybrudzone biele, brązy, błękity. Geometria odręczna, której prawa ustala sam autor, łączy się z charakterystycznym dla jego malarstwa klimatem prowincji i obrzędowości, nie pozbawionym cech komicznych. Do ulubionych malarzy Czwartosa należą ponoć mistrzowie polskiego baroku: Siemiginowski i Czechowicz.


2
fotografia z wystawy


Mówi artysta: Staram się, aby moje obrazy były podobne do tych namalowanych dawno temu. Jerzy Nowosielski powiedział kiedyś, że malowanie obrazów jest przygotowaniem sobie przestrzeni, w której człowiek będzie żył po śmierci. Staram się o tym pamiętać.

       

 

 

 

 

 

PRACE:

prace