Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

OKO I DŁOŃ MALARZA

Grzegorz Sztwiertnia

Galeria Zderzak ul. Floriańska 3

6 maja - 18 czerwca 2003

 

INFORMACJA PRASOWA:

Od 6 maja zapraszamy na wystawe obrazów Grzegorza Sztwiertni, absolwenta i wykładowcy krakowskiej ASP, ucznia Jerzego Nowosielskiego. Sztwiertnia uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne, rysunek, instalacje multimedialne, pisze teksty poetyckie, manifesty, programy utopijne, traktaty paramedyczne. Inspiracją artysty jest myśl dadaistyczna i surrealistyczna, jego sztukę umieszcza się zazwyczaj w kręgu awangardowych tradycji Grupy Krakowskiej.

Malarstwo Sztwiertni cieszy się coraz większym uznaniem znawców. Artysta od lat stosuje unikalną, właściwą sobie gamę barwną, opartą przede wszystkim na ochrach, żółcieniach, różach oraz subtelnych różnicach temperaturowych (na wystawie w Zderzaku zobaczymy też nowe, turkusowe obrazy). Jego malarstwo cechuje wysoka kultura warsztatu i niezwykła, bogata w znaczenia ikonografia.

Wzory ikonograficzne malarz czerpie przede wszystkim z naturalistycznej fotografii medycznej, którą przetwarza w całkowicie abstrakcyjne kompozycje. Miłosnik malarstwa dostrzeże prześwitujące w nich wzory Oskara Schlemmera, Maxa Ernsta, Marka Rothko. Podobnie ma się rzecz z poetyką malarstwa Sztwiertni. Język nauk medycznych jest kluczem do jego pełnej zagadek antropologii.


Wystawie towarzyszy katalog wszystkich wystawionych prac.


1

pracownia artysty

 

poniżej:
Aranżacja kolorystyczna ścian galerii do wystawy "Oko i dłoń malarza" 
(projekt i wykonanie Grzegorz Sztwiertnia).

2

 

3

 

4

 

 

       

 

 

 

 

 

PRACE:

prace

 

KATALOG:

katalog