Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński
  
  ...więcej

OKO I DŁOŃ MALARZA

Grzegorz Sztwiertnia

Galeria Zderzak ul. Floriańska 3

6 maja - 18 czerwca 2003

 

INFORMACJA PRASOWA:

Od 6 maja zapraszamy na wystawe obrazów Grzegorza Sztwiertni, absolwenta i wykładowcy krakowskiej ASP, ucznia Jerzego Nowosielskiego. Sztwiertnia uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne, rysunek, instalacje multimedialne, pisze teksty poetyckie, manifesty, programy utopijne, traktaty paramedyczne. Inspiracją artysty jest myśl dadaistyczna i surrealistyczna, jego sztukę umieszcza się zazwyczaj w kręgu awangardowych tradycji Grupy Krakowskiej.

Malarstwo Sztwiertni cieszy się coraz większym uznaniem znawców. Artysta od lat stosuje unikalną, właściwą sobie gamę barwną, opartą przede wszystkim na ochrach, żółcieniach, różach oraz subtelnych różnicach temperaturowych (na wystawie w Zderzaku zobaczymy też nowe, turkusowe obrazy). Jego malarstwo cechuje wysoka kultura warsztatu i niezwykła, bogata w znaczenia ikonografia.

Wzory ikonograficzne malarz czerpie przede wszystkim z naturalistycznej fotografii medycznej, którą przetwarza w całkowicie abstrakcyjne kompozycje. Miłosnik malarstwa dostrzeże prześwitujące w nich wzory Oskara Schlemmera, Maxa Ernsta, Marka Rothko. Podobnie ma się rzecz z poetyką malarstwa Sztwiertni. Język nauk medycznych jest kluczem do jego pełnej zagadek antropologii.


Wystawie towarzyszy katalog wszystkich wystawionych prac.


1

pracownia artysty

 

poniżej:
Aranżacja kolorystyczna ścian galerii do wystawy "Oko i dłoń malarza" 
(projekt i wykonanie Grzegorz Sztwiertnia).

2

 

3

 

4

 

 

       

 

 

 

 

 

PRACE:

prace

 

KATALOG:

katalog


Jarosław Modzelewski
CARITAS

31.10.2020–20.2.2021