Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

LEKCJE ANGIELSKIEGO

Basia Bańda

Galeria Zderzak, Floriańska 3

22 lutego - 31 marca 2007

 

1

INFORMACJA PRASOWA:

"LEKCJE ANGIELSKIEGO" to druga indywidualna wystawa Basi Bańdy w Zderzaku. Po zeszłorocznej prezentacji obrazów, tym razem w Galerii Zderzak pokażemy jej akwarele. Basia Banda ukonczyla w 2006 ASP w Poznaniu, mieszka w Zielonej Górze. Zeszly rok byl dla mlodej artystki bardzo udany - miala kilka wystaw indywidualnych, jej malarstwo zostalo zauwazone na scenie ogólnopolskiej i bylo wielokrotnie komentowane przez polska krytyke. W Krakowie wystawa Basi stala sie okazja do polemiki na lamach Gazety Wyborczej. Pisala o niej takze prasa niemiecka po wystawach w Monachium i na Art Forum w Berlinie.

Galeria przygotowala prawdziwy rarytas wydawniczy - 148 stronicowy album akwarel Basi Bandy pt: Lekcje angielskiego. Jest to osobisty słownik młodej malarki - zawierający 111 barwnych reprodukcji akwarel ułożonych w porządku alfabetycznym wedlug slówek angielskich i ich polskich tlumaczen.

Tym co zwraca uwage przede wszystkim, oprócz czystego piekna i elegancji plastycznej, jest przenikajacy wszystko erotyzm. Strony słownika Basi Bańdy wypełniają nagie sylwetki kobiece i męskie, malowane lekko i umownie, za pomocą kilku ruchów pędzla. Tylko cechy ich płci - sutki, waginy, penisy, zagłębienia i wklęsłości - są zaznaczone z większą dbałością o detal. Niektóre szczegóły anatomiczne są nieproporcjonalnie wielkie w stosunku do reszty - jak w dziecinnych rysunkach. Bohaterowie akwarel Bańdy kochają się i walczą ze sobą, wykonują dziwne gesty, obnażają najintymniejsze uczucia. Czasem towarzyszą im zwierzęta - niektóre przypominające prawdziwych przedstawicieli fauny (zające, psy, jelenie), niektóre są wzięte z kreskówek dla dzieci, jeszcze inne istnieją tylko w postaci paszczy czy pazurów, które znienacka, wyrastają z ludzkiego ciała.

Podobnie jak tematyka, także gama kolorystyczna prac Basi Bańdy jest cielesna i zmysłowa. Akwarele Bańdy - malowane z pozorną nonszalancją i lekkością - pokazują talent i znakomity warsztat młodej malarki. Jej prace można porównać do twórczości takich artystek jak Marlene Dumas czy Nancy Spero. Mamy do czynienie z całą gamą kolorów, które może przybrać ludzkie ciało począwszy od transparentnego, cielistego beżu, poprzez blade róże i rozmyte brązy do głębokiej purpury. Dominującą gamę uzupełniają jaskrawe zielenie, błękity, czernie. Subtelne plamy akwarel kontrastują z bazgranymi przez Artystkę kredką tłumaczeniami angielskich wyrazów.

Ze z zrozumialych wzgledów "Lekcje angielskiego" Basi Bandy przeznaczone sa wylacznie dla osób doroslych.

 

Basia Bańda (ur. 1980). Absolwentka malarstwa na poznańskiej ASP. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech i Austrii.

WYSTAWY INDYWIDUALNE:
2002 - Muzeum Okręgowe w Gorzowie Wielkopolskim
2005/2006 - CI CI, Galeria Zderzak, Kraków
2006 - Potwór, Galeria Szara, Cieszyn
2006 - W co się ubrać?, Galeria Zakręt, Warszawa
2006 - Basia Bańda - Kunst in der Mode, Mode in der Kunst, ALLUDE GMbH, Monachium
2006 - Bardzo strasznie, Galeria Aneks przy Galerii Miejskiej Arsenał, Poznań

WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE:

2006 - Terra Polska Vol. 2 Kleine Madchen, Kesselhaus, Kulturbarauerai, Berlin
2006 - Wiedźma Ple Ple, Toruń, Galeria Klimy Bocheńskiej ,Warszawa
2006 - Hafty, koronki, kwiatki, Kolonia Artystów, Gdańsk
2006 - Przyjęcie urodzinowe, Galeria Pies, Poznań
2006/2007 -Malarstwo Polskie XXI wieku, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa

 

2

            

 

 

 

 

 

PRACE: prace