Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

FROZEN CHARLIE

Monika Szwed

Galeria Zderzak, Floriańska 3

3 kwietnia - 22 maja 2007

 

INFORMACJA PRASOWA:

Kim jest tytułowy Frozen Charlie? To porcelanowa laleczka, popularna w erze wiktoriańskiej, będąca przypomnieniem pouczającej opowiastki o dziewczęciu imieniem Charlotte, które za lekko się ubrało i zamarzło na śmierć w drodze na noworoczny bal. Jej towarzyszowi i ukochanemu - Charliemu - na widok zamarzniętej dziewczyny pękło serce z żalu.

 

Frozen Charlie to trzecia indywidualna wystawa prac Moniki Szwed w Galerii Zderzak. Pokaz obejmuje cykl rysunków (pastel olejny na papierze) i instalację.

 

W komentarzu do swojej zeszłorocznej wystawy Innocent Homes Monika Szwed napisała: "Pewnego dnia narysowałam dom. Przedwojenny dom z ogromnymi oknami". W swoich najnowszych pracach artystka wchodzi do wnętrza tego domu. "Jest w nim wszystko, co Frozen Charlie spotkał idąc od jednego bieguna do drugiego" - mówi. "Jest w nim pierwotna silna tęsknota; jest samotność, czekanie, droga od zmarzliny poprzez piaski pustyni i fatamorgany. Zarówno dotarcie do Strefy (jak w Pikniku na skraju drogi, braci Strugackich), jak i sama droga odmieniają. Jest w nim pytanie czy stara taoistyczna zasada - wuwei - co znaczy: nie działaj, jest dobra...Wierzę w przeznaczenie. Frozen Charlie przyszedł z pustymi rękami i odszedł z takimi samymi - to ludzkie. A za oknami padał śnieg."

 

Szlachetna, wysmakowana, oparta na prywatnej mitologii sztuka Szwed jest trudna do zaszufladkowania. Artystka odwraca się tyłem do otaczającej współczesności. Jej prace są skomponowane i wykonane ze skupieniem i precyzją. Jej kompozycje wypełniają wyrafinowane wnętrza przedwojennych bauhausowskich willi z ogromnymi wstęgowymi oknami i stylowymi meblami. Umieszcza w nich bohaterów swoich rysunków - dzieci i dorosłych z ich skomplikowanymi relacjami oraz ulubione motywy - grzybki, dziecinne zabawki, zwierzęta. Styl prac Moniki Szwed przywołuje z jednej strony estetykę ilustracji książek dla dzieci z lat 40. i 50. z drugiej jest nawiązaniem do dawnej sztuki japońskiej.

 

Wystawie Frozen Charlie Moniki Szwed będzie towarzyszyła unikalna publikacja - limitowana seria 50 numerowanych egzemplarzy faksymile prac artystki wydanych w formie albumu.


MONIKA SZWED ur. 1978 w Poznaniu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w zakresie Edukacji Artystycznej pod kierunkiem prof. Alicji Kępińskiej, oraz w Katedrze Multimediów pod kierunkiem prof. Piotra Kurki. Laureatka III edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "MŁODA POLSKA". Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

WYSTAWY:

2001 "Wystawa na Śląsku" - Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice

2003 "Piętra sztuki" - Galeria Program, Warszawa

2005 "23 Koany" - Galeria Zderzak, Kraków

2005 ART FORUM BERLIN

2006 Wiedźma Ple-Ple, TOFTiAK, Toruń; Galeria Klimy Bocheńskiej, Warszawa

2006 Innocent Homes, Galeria Zderzak, Kraków

2006 ART FORUM BERLIN
            

 

 

 

 

 

PRACE: prace

 

KATALOG:

1