Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

PUSZCZA

Ryszard Grzyb

Galeria Zderzak, Floriańska 3

25 maja - 7 lipca 2007

 

INFORMACJA PRASOWA:

"Puszcza" Ryszarda Grzyba to wyjątkowa prezentacja prac wybitnego malarza i rysownika, współzałożyciela słynnej GRUPPY. 25 maja Galeria Zderzak pokaże 120 nowych prac na papierach warszawskiego artysty.

Po przeprowadzce dwa lata temu z ciemnej i ciasnej piwnicy na Ursynowie do parterowej, jasnej pracowni na Jelonkach, malarstwo Grzyba zlapalo drugi oddech. Drugi oddech Grzyba widać szczególnie dobrze w pracach na papierach, zwłaszcza w akwarelach, które wymagają szybkiej notacji i biegłości technicznej. Akwarele z cyklu "Puszcza" są świetliste i dźwięczne, farba rozlewana jest nieco inaczej niż w latach 90., większymi plamami, a efekty są prawie witrażowe.

W "Puszczy" występuje zwierzyna mniej i bardziej egzotyczna. Mamy tu z jednej strony udomowione króliki, koty, rybki i psa Stafika, ale tuż obok przechadzają się nosorożce i bawoły, żółwie i tygrysy, małpy, słonie...Napotkać można też stwory nie z tej ziemi: konio-nosorożca, pieso-kwiata albo króliczego anioła. Fauna Grzyba - znakomitego kolorysty - jest barwna, żywa i wibrująca jak stroje afrykańskich kobiet. Cały ten oniryczny atlas zwierząt będzie można zobaczyć na wystawie w Zderzaku.

W latach osiemdziesiątych Ryszard Grzyb tworzył malowane z rozmachem temperą na kartonie wielkoformatowe, ekspresyjne kompozycje. Jego ówczesna twórczość wpisywała się w nurt Neue Wilde i była ironicznym, a niekiedy obscenicznym odreagowaniem ówczesnej sytuacji politycznej. Początek lat dziewięćdziesiątych w sztuce Grzyba to przejście od ekspresji do bardziej dekoracyjnych kompozycji. W jego obrazach zaczynają dominować postaci zwierząt, które artysta wkomponowuje w wielokolorowe mozaiki.

Akwarele pokazywane na wystawie "Puszcza" to przegląd motywów pojawiających się w obrazach Ryszarda Grzyba od lat 90. z ich harmonią kolorystyczną i wysmakowaną dekoracyjnością. Z kolei rysunki - często wykonywane ołówkiem, urozmaicone pojedynczymi plamami koloru - swoją ekspresją nawiązują do dzikiego malarstwa z początków twórczosci artysty. Wiele z nich to interesujące warsztatowe eksperymenty. Rysunki są filozoficznym i poetyckim notatnikiem artysty.

Galeria Zderzak wydała z okazji wystawy największe wydawnictwo poświęcone twórczości Ryszarda Grzyba: 200-stronicowy album ze 120-stoma reprodukcjami prac artysty na papierach oraz esejami wybitnych krytyków i kuratorów: Adama Szympansa, Joanny Myszkowskiej, Jarosława Szczupaka i Michała Pelikana.

 

RYSZARD GRZYB urodzony w 1956 roku w Sosnowcu. Malarz, poeta, karateka. Absolwent warszawskiej ASP. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Poprzednie wystawy indywidualne Ryszarda Grzyba w Galerii Zderzak:
1985 - Pojedynek na huśtawce
1990 - Obrazy i rysunki
1991 - Pora obfita w dobra wszelkiego rodzaju

Wystawy zbiorowe z udziałem Ryszarda Grzyba w Galerii Zderzak:
1991 - Accrochage 1
2001 - Bieg czerwonych ludzi
2006 - No Landscapes

Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Mönchehaus - Museum für Moderne Kunst w Goslar, Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie, Fundacji Egit w Warszawie, Kolekcji Galerii Zderzak w Krakowie, Kolekcji Krzysztofa Musiała, Kolekcji Rodziny Prokeszów, Kolekcji Wojciecha Bruszewskiego i wielu innych.

 

            

 


 

 

 

PRACE:

prace

ALBUM:

1

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022