Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

POWIERZCHNIA WODY ZMARSZCZYŁA SIĘ...

Tomasz Tatarczyk

Galeria Zderzak, Floriańska 3

27 listopada 2008 - 10 stycznia 2009

 

INFORMACJA PRASOWA:

Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie wystawy prac Tomasza Tatarczyka pt. „Powierzchnia wody zmarszczyła się” w czwartek (17.11) o godzinie 18:00. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną wielkoformatowe oleje na płótnie oraz prace na papierach. Prace zgromadzone na wystawie powstały w latach 2005- 2008 w Mięćmierzu.

Tomasz Tatarczyk swoje malarstwo oparł na obserwacji natury, a punktem obserwacyjnym uczynił Mięćmierz - wieś położoną niedaleko Kazimierza Dolnego. W swojej pracowni – na strychu, zaszył się, aby w ciszy i skupieniu malować okoliczne pejzaże. Układają się one w cykle malarskie: „bramy”, „drogi”, „psa w wodzie”, „łodzie”, „wzgórza”, „wąwozy”.

Artysta na płótnach utrwala krajobraz, widziany z perspektywy wędrowca. Wstaje przed wschodem słońca, wędruje przez polne drogi – czasem błotniste, innym razem zaśnieżone, wydeptane. Po drodze mija łodzie kołyszące się na wodzie i wzgórza, „obserwuje spektakl mgieł i rodzącego się światła”,a w wędrówce towarzyszy mu pies, który zwykle brodzi w zakolach rzeki. Tatarczyka, niczym impresjoniści poszukuje światła, które zdarza się tylko o pewnych porach dnia, np. na chwilę przed wschodem słońca.

Tak rodzą się monumentalne obrazy Tatarczyka, oparte na kontrastach światła i cienia, bieli i czerni. Impastowo kładziona farba nadaje płótnom niezwykle kunsztowną powierzchnię, prawie wibrującą. Tylko na pierwszy rzut oka obrazy wydają się monochromatyczne, to że między nimi są inne barwy odkrywa się w miarę oglądania.

W kręgu zainteresowań artysty pozostają wielcy malarze krajobrazu z przeszłości, zwłaszcza Caspar David Friedrich jest mu bliski. Podobnie jak XIX-wieczny mistrz pejzażu romantycznego, Tatarczyk „szuka dramatu rozgrywającego się w naturze”.

Już wkrótce ukaże się wydany przez Zderzak katalog unikatowy, sygnowany, zawierający reprodukcje wszystkich prac na wystawie, rozmowę z artystą przeprowadzoną przez Martę Tarabułę oraz wspomnienia Josta Kloppenborga, berlińskiego kolekcjonera, żyjącego od kilkudziesięciu lat w przyjaźni z obrazami Tomasza Tatarczyka.

 

Tomasz Tatarczyk (ur. 1947 Katowice) studiował na Politechnice Warszawskiej, a następnie na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Jana Tarasina. W latach 1980- 1988 był asystentem na Wydziale Malarstwa w tamtejszej Akademii. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1987-88), Fundacji Rockefellera w Bellagio we Włoszech. (1998). Laureat Grand Prix Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Rysunku we Wrocławiu (1999). Od 1984 związany jest z Galerią Foksal.

Prace Tomasza Tatarczyka znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Warszawie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Moderna Museet w Sztokholmie, Everson Museum of Art, Syracuse (USA).

 

            

 

 

 

PRACE: prace 

KATALOG:

1