Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

BIBIOTEKA ALEKSANDRYJSKA ALBO WIELKIE CZYTANIE RĘKOPISÓW

Zbigniew Makowski

Galeria Zderzak, Floriańska 3
22 października - 26 listopada 2008

 

23 - 26 października 2008
12 Targi Książki, stoisko P2, ul. Centralna 41a

 

INFORMACJA PRASOWA:


Humanista i erudyta

Zbigniew Makowski (ur. 1930),  klasyk polskiego surrealizmu, erudyta, poeta, znawca nauk hermetycznych i zakamarków kultury europejskiej. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie kilkumiesięcznego pobytu w Paryżu w 1962 roku zetknął się z André Bretonem i wystawiał z międzynarodową grupą surrealistów PHASES.
Makowski od lat obok malarstwa uprawia szczególnego rodzaju sztukę książki. Malowane, rysowane, wycinane, zszywane, wyklejane, zapełniane cytatami z klasyków kultury, książki Makowskiego mają charakter palimpsestów, wciąż odnawianego dialogu humanisty z kulturą minionych wieków. Na kolejnych kartach, niczym w tajemniczych traktatach średniowiecznych alchemików, odnajdujemy teksy pisane w odbiciu lustrzanym, kursywą, bez spacji. Niekiedy litery traktuje jak ornamenty, łączy cyfry i liczby ze swobodnie rysowanymi bryłami geometrycznym, wpisuje w rysunek tekst, tworząc trudne do odgadnięcia rebusy. Doświadczenia wyniesione z obcowania z obrazami dawnych mistrzów oraz wrażenia lektur łączy w całość, tworząc gęste od metafor, struktury kart z książek i obrazów.
Z Galerią Zderzak Zbigniew Makowski związany jest od 1996 roku. Od tego czasu Galeria zorganizowała jego cztery indywidualne wystawy. W 1997 roku Zderzak wydał „Florilegium” — unikatową (w 99 egz.) książkę artystyczną zawierającą wybór ulubionych utworów literackich artysty, przez niego ręcznie przepisanych i zilustrowanych. W 2000 roku ukazała się „Tabula itineraria”— dziennik podróży Zbigniewa Makowskiego. A w 2003 roku wydaliśmy „Recolens priora vestigia”.

1

 

Biblioteka Aleksandryjska w Zderzaku

Na wzór największej biblioteki świata starożytnego utworzymy grupę badawczą, komentującą rękopisy Zbigniewa Makowskiego. Dzieła te, powstające w jednym tylko egzemplarzu, od lat sześćdziesiątych pozostają nieznane dla szerokiej publiczności. Kilkunastu  specjalistów z różnych dziedzin nauki i sztuki będzie je publicznie komentować w Galerii Zderzak.  
Poeta i filozof, profesor medycyny i reżyser, tłumacz i artysta, historyk sztuki i literat — w czasie kolejnych wieczorów odczytywać będą przed nami tajemną zawartość ksiąg Makowskiego. W roli mistrzów ceremonii pojawią się: Jacek Bomba, Wojciech Bonowicz, Marek Chlanda, Dariusz Czaja, Søren Gauger, Zofia Gołubiew, Ryszard Krynicki, Krystian Lupa, Jan Michalski, Piotr Przybyłowski, Agnieszka Sabor, Liliana Sonik, Władysław Stróżewski. Na wystawie, oprócz książek, zostanie pokazana ”Biblioteka Aleksandryjska” — specjalnie  z tej okazji namalowany, najnowszy, 7-metrowy zwój Zbigniewa Makowskiego. Nad teatrem Bagatela, na wielkim ekranie Videoboardu będzie można zobaczyć filmy animowane Piotra Młodożeńca, które opowiedzą o blaskach i cieniach czytania.
Całość przedsięwzięcia, jako rzecz poświęcona książkom i ich czytaniu, przeprowadzona będzie przy współpracy z Targami Książki w Krakowie, gdzie Galeria Zderzak, na swoim stoisku nr P2, przedstawi wydawnictwa poświęcone twórczości Zbigniewa Makowskiego. Miłośnicy starych ksiąg będą mieli okazję kupić książkę Makowskiego “15· IV ·1959·” wydaną w postaci faksimile w unikatowym nakładzie, której premiera odbędzie się w dniu otwarcia targów książki na stoisku Zderzaka. 

 

 

 

Partnerzy:

2

    

 

 

PRACE:

  prace 

 

PROGRAM:

 program

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022