Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

WAKACJE Z DUCHAMI

AKT I: DUCH EDWARDA HOPPERA

28 lipca - 25 sierpnia

Galeria Zderzak, Floriańska 3

 

INFORMACJA PRASOWA:

Wakacje to czas spełniania marzeń. Pora na podróżowanie, niespodzianki i niecodzienne spotkania. Podróże ‐ wiadomo - kształcą; bywają też okazją do rozmyślań. Tego lata Zderzak zaprasza w podróż specjalną. Będzie to podróż w krainę duchów.

W pierwszej odsłonie wystawy spróbujemy wywołać ducha Edwarda Hoppera.

Jego śladem poprowadzą nas obrazy Jarosława Modzelewskiego, Moniki Szwed, Piotra Kurki, Beaty Stankiewicz, Wojciecha Głogowskiego, fotografie Toma Vernimmena oraz obiekty przestrzenne Katarzyny Sobczuk.

W drugiej - będziemy tropić ducha twórczości Luca Tuymansa, który od pewnego czasu krąży po pracowniach polskich artystów.

"Być może ludzie nie interesują mnie za bardzo. Chciałem namalować promienie słońca na ścianie domu”- mówi Hopper i dodaje: Nie wiem, dlaczego wybieram pewne tematy, ale wydaje mi się, że są one najlepszym środkiem do syntezy mojego wewnętrznego doświadczenia”.

Na wystawie w Zderzaku nie zobaczymy jednak obrazów Edwarda Hoppera, zapraszamy natomiast do odkrywania jego śladów w pracach artystów związanych z polską sceną artystyczną.


1
Artyści biorący udział w wystawie: (od lewej) Tom Vernimmen, Monika Szwed, Piotr Kurka, Beata Stankiewicz


Artyści biorący udział w wystawie:

Jarosław Modzelewski (ur. 1955) malarz, absolwent, a obecnie profesor warszawskiej ASP. Współzałożyciel i członek legendarnej GRUPPY. Mieszka i pracuje w Nieporęcie pod Warszawą.

Monika Szwed (ur. 1978) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Laureatka III edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "Młoda Polska". Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Piotr Kurka (ur. 1958) absolwent poznańskiej ASP. Obecnie pracuje jako profesor zwyczajny, prorektor ds. artystyczno-badawczych, kieruje Pracownią Działań Intermedialnych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Jest również redaktorem Zeszytów Artystycznych poznańskiej ASP.

Wojciech Głogowski ( ur. 1967 r.). Studiował w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom w 1993 r. w Pracowni Alternatywnych Metod Dydaktyki Plastycznej u prof. Tadeusza Wolańskiego. Współzałożyciel Otwartej Pracowni w Krakowie.

Beata Stankiewicz (ur. w 1973). Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP (1998). Mieszka i pracuje w Krakowie. Od 2005 roku prowadzi wraz z mężem "mieszkanie23", niekomercyjną przestrzeń dla sztuki we własnym mieszkaniu, gdzie odbywają się wystawy, wystąpienia i spotkania z artystami.

Tom Vernimmen (ur. 1970 r.) belgijski fotografik Ukończył studia na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Zdobywca I nagrody w europejskim konkursie fotografii “24 hours at home in Europe”. Autor fotografii dokumentujących życie mieszkańców dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.

Katarzyna Sobczuk (ur. w Warszawie) W roku 1994 ukończyła Szkołę Sztuki w Warszawie. Autorka książki „O dziwnych uczuciach” (pod pseudonimem Karolina Gordon). Zajmuje się malarstwem i wykonuje małe obiekty przestrzenne.

     

 

 

 

PRACE:

prace

 

DUCH HOPPERA - TEKST:

tekst

 

DUCH LUCA TUYMANSA:

tuymans