Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

WAKACJE Z DUCHAMI

AKT II: DUCH LUCA TUYMANSA

25 sierpnia - 23 września 2008

Galeria Zderzak, Floriańska 3

 

INFORMACJA PRASOWA:

Żegnamy się z duchem Edwarda Hoppera i zapraszamy w dalszą część naszej wakacyjnej podróży – tym razem śladami ducha twórczości Luca Tuymansa. To następstwo nie jest przypadkowe. Pomysły i motywy, z którymi oswoił nas Hopper, Tuymans podejmuje, rozwija – i doprowadza do ekstremum. „Kinematograficzny” sposób kadrowania, człowiek-kukła, zobaczony jak przedmiot, uwaga skierowana na moment „tuż przed” lub „tuż po”, wyobcowanie, pustka, melancholia – obecność hopperowskich tematów u Tuymansa i wnioski, jakie dla siebie z nich wyprowadza, warto rozważyć w długie zimowe wieczory; teraz sygnalizujemy je tylko na marginesie.

Duch Luca Tuymansa krąży po pracowniach polskich artystów od dłuższego czasu. Mając w pamięci zakończoną własnie wystawę artysty w warszawskiej Zachęcie, w Zderzaku będziecie mogli Państwo sprawdzić siłę i sposób jego działania.

Pokażemy obrazy Grzegorza Sztwiertni (u którego duch ten pojawił się najwcześniej i zadomowił do tego stopnia, że autor wdał się z nim w dyskusję), Pawła Książka i – po raz pierwszy w Zderzaku – Ziemowita Kmiecia. Nie pokażemy obrazów Wilhelma Sasnala, bo ich związki z obrazami Tuymansa komentowano ostatnio ad nauseam.

Dla dociekliwych – bonus. Czym – między innymi - żywi się duch Tuymansa? Jako suplement do wystawy pokażemy kilka prac Andrzeja Wróblewskiego, z którego twórczością Tuymans zetknął się w czasie swojej pierwszej wystawy w Polsce, w galerii Foksal w 1995.

     

 

 

 

PRACE:

prace

 

DUCH EDWARDA HOPPERA:

hopper