Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

MOON HOSTEL

MONIKA CHLEBEK

DAWID CZYCZ

JULITA PALUSZKIEWICZ

oraz

MONIKA SZWED


Galeria Zderzak, Floriańska 3

15 października - 3 listopada 2009

 

INFORMACJA PRASOWA:
Zagadkowe sytuacje, nieoczekiwane zestawienia, przedmioty w stadium przemiany, wydarzenia, które nie dają się do końca wyjaśnić. Moon Hostel, miejsce niepokojących snów. Monika Chlebek (malarstwo), Dawid Czycz (malarstwo), Julita Paluszkiewicz (film) - oraz Monika Szwed, która drogę do Moon Hostel odkryła trochę wcześniej niż oni. Jej koany przypominamy jako motto wystawy.

Wszystko dziwi i zarazem jest zupełnie normalne - mówi Julita. To poczucie towarzyszy im stale, jak Alicji po drugiej stronie lustra. Nie interesuje ich polityka ani sprawy społeczne, obojętnie mijają reklamy i newsy z pierwszych stron gazet. Ludzie z księżyca nie zajmują się życiem codziennym, a jednak po formy i obrazy sięgają do rzeczywistego świata. Realizmu używają po to, by nieznacznie - jak to się zdarza w snach - przesunąć granice rzeczywistości. Odsłonić inną, nieoczywistą stronę rzeczy, które dotąd wydawały się nam znajome.

Możliwe-niemożliwe i Co by było gdyby - to ulubione gry marzycieli. Przypominają nieco zabawy nadrealistów, choć na wystawie nie ma bezpośrednich nawiązań do malarstwa klasyków gatunku. Patronem artystów z Moon Hostel mógłby być raczej Alfred Hitchcock, mistrz opowiadania historii z podwójnym dnem. Albo David Lynch, specjalista od onirycznych nastrojów.

 

MONIKA CHLEBEK 
(1986)

Pracuje w granicach realizmu, chociaż odwzorowywanie rzeczywistości nie jest jej celem. Czy obraz przedstawia martwego lisa, który wkrótce stanie się kołnierzem z lisa, czy też kołnierz, który jeszcze niedawno był lisem? – tematem Moniki jest możliwość takich właśnie przemian: niepokojąca, ukryta strona rzeczy. 
Urodzona w Krakowie, studiuje malarstwo w pracowni prof. Leszka Misiaka (ASP Kraków, IV rok). 
Udział w wystawie “Moon Hostel” to jej debiut w Zderzaku. Pokazuje obrazy z lat 2007-2009.

1

Monika Chlebek, Lis, olej na płótnie, 80x81 cm, 2007

 

DAWID CZYCZ 
(1986)

Podaje suspens w małych dawkach. Przeskalowanie, multiplikacja, widzenie makroskopowe sprawiają, że to, co wydawało się dobrze znane, traci swoją bezpieczną oczywistość. Znak szczególny - zamiłowanie do owadów, dziennych i nocnych. 
Urodzony w Krakowie, studiuje malarstwo w pracowni prof. Leszka Misiaka w ASP w Krakowie (IV rok). Debiutował w Zderzaku udziałem w letniej wystawie “Science&Fiction” (2009). Pokazuje obrazy z lat 2008-2009.

2

Dawid Czycz, Oko, olej/płótno, 90x110 cm, 2009

 

JULITA PALUSZKIEWICZ 
(1981)

Autorka filmów video, obrazów i obiektów. Jej filmy mają strukturę snu, opowiadanego w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Bohaterką jest ona sama, widziana jednak – jak to bywa w snach – jako “obcy”. Spowite chłodną, niebieskawą poświatą pejzaże są tłem dla leniwie rozgrywających sięzdarzeń, które nie dają się do końca wyjaśnić. 
Urodzona w Trzciance, absolwentka poznańskiej ASP na Wydziale Malarstwa i Intermediów. Mieszka w Poznaniu. W Zderzaku pojawia się po raz pierwszy. Pokazuje film”Nazwę cię Lilia”(2006) oraz kadry z najnowszego filmu “Loosely Linked Episodes of a Novel” (2009).

3

Kadr z filmu Nazwę Cię Lilia, 2006.

 

MONIKA SZWED 
(1978)

Najbardziej zagadkowa artystka młodego pokolenia. Z Galerią Zderzak związana od 2005 roku, kiedy to debiutowała wystawą “23 Koany”. Subtelna kreska, oszczędny kolor, ekscentryczność i wielotorowość narracji, stanowią o niezwykłym wyrazie jej prac. “Koany” Moniki, wypożyczone z jednej z kolekcji prywatnych, przypominamy jako wprowadzenie do wystawy “Moon Hostel”. 
Urodzona w Poznaniu, absolwentka poznańskiej ASP, mieszka w Poznaniu. Laureatka III edycji programu stypendialnego "MŁODA POLSKA" w roku 2006 i wyróżnienia w konkursie Eugeniusza Gepperta (2007). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2009. Prace w kolekcjach w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Ostatnia wystawa indywidualna: INSTEAD, Margini Arte Contemporanea (Włochy) lipiec- wrzesień 2009.

 

            

 

 

 

 

PRACE:

 prace 

FOLDER