Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński
  
  ...więcej

CIAŁA STAŁE

Dawid Czycz

Galeria Zderzak, Floriańska 3

3 - 28 maja 2011

1

INFORMACJA PRASOWA:

Ciała stałe to druga indywidualna wystawa prac tego młodego artysty w Galerii Zderzak. Zobaczymy najnowsze obrazy, także te dyplomowe, gdyż w maju br Dawid kończy studia w pracowni prof. Leszka Misiaka. Artysta zaskoczy nas raz jeszcze. Spojrzy przez lupę na elementy ciała, które ukażą swoją brzydotę i piękno zarazem. Zmultiplikowane palce, pofałdowana skóra – każą zastanowić się nad kondycją człowieka. Skala powiększenia szczegółów bywa brutalna i atakuje widza swoją prawdą.

Gesty to nie tylko to, co widzialne, ale także to, co ukryte głębiej. Mówi artysta: „Wystawa opowiada nie tylko o samej fizyczności. Traktuje również o tym, w jaki sposób to, co skrywane, jest przez psychikę wyrażane poprzez szeroko rozumianą mowę ciała.”

Już wcześniejsze obrazy Dawida z wystawy O wadach przykuwały uwagę swoją metaforyką i ironią, gdyż świat owadzi na nich przedstawiony odwoływał się w sposób pośredni do społeczeństwa ludzi. Teraz mówią bezpośrednio, o tym co niechciane i wyrzucane przez podświadomość. Jak w obrazie Raj utracony, gdzie widzimy głowę zakonnicy, w której tkwi – jak drzazga – grzech Ewy.

 

1

Dawid Czycz, Autoportret, olej/płótno, 60 x 50 cm, 2011

 

Dawid Czycz (1986) – V rok studiów w krakowskiej ASP, debiutował w Zderzaku udziałem w wystawie „Science&Fiction” (2009); udział w: „Moon Hostel” (2009); „Mambo Spinoza” (2010); wystawa indywidualna "O wadach", Galeria Zderzak 2010, udział w wystawie „O dziwnych uczuciach” (2011)


 

 

 

 

 

 

PRACE:

prace

 

FOTORELACJA:

foto


Jarosław Modzelewski
CARITAS

31.10.2020–20.2.2021