Monika Chlebek

  Dawid Czycz

  Stefan Gierowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

POWRÓT JURRY`EGO

Jerzy Ryszard „JURRY”

Zieliński (1943–1980)

Galeria Zderzak, Kraków
8.10.2010 – 10.12.2010

Muzeum Narodowe, Kraków
8.10.2010 – 10.12.2010

Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa
25.03.2011 - 15.04.2011

 

jurry

INFORMACJA PRASOWA:

JERZY RYSZARD "JURRY" ZIELIŃSKI (1943-1980)

Mówił o sobie Jurry - Polska B. Urodzony w podkieleckiej wsi niedaleko Paradyża, zginął w Warszawie , w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, na pół roku przed podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Miał 37 lat. Jego obrazy nazwano "znakami drogowymi politycznej egzystencji w PRL".

1
Jurry ok. 1968

Gdy w 1968 opuszczał warszawską Akademię z dyplomem w kieszeni, był u szczytu sławy. Miał za sobą głośny debiut: pierwsza wystawa Grupy Neo-neo-neo , którą na III roku studiów założył z Janem Dobkowskim - podobnie jak on sam zbuntowanym uczniem Jana Cybisa - miała siłę rewolucji. Nowy, inspirowany pop-artem styl - płaskie, biologiczne formy rysowane dekoracyjną linią - był wyrazem buntu i zachwytu jednocześnie.

Drogi Jurry`ego i Dobkowskiego szybko się rozeszły. Jurry stał się artystą politycznym, zaczął chodzić po niebezpiecznej krawędzi. Był bezkompromisowym krytykiem ustroju PRL, komunizmu i sowietyzmu. Prostym, plakatowym stylem przejętym z języka propagandy opowiadał o zakłamaniu historii i zniewoleniu Polski, protestował przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i działalności cenzury, wykpił rocznicę XXX-lecia PRL słynnym obrazem zasznurowanych ust. Szydził z obłudy w życiu publicznym i z konformizmu na co dzień.

2
Jurry z formą Ra!dość

Niepoprawny romantyk, poeta i chuligan, był jedną z najbarwniejszych postaci Warszawy lat 70. Słynął z regularnego zakłócania wernisaży artystycznego establishmentu i świąt państwowych (akcja "Zgrzyt" z okazji 1-Maja), z zabawowego stylu życia, z bójek w kawiarni "U Hopfera" i na warszawskiej Pradze. Był nieobliczalny, dowcipny i uroczy. Bano się go i lubiano, a jego legendę straceńca ugruntowała śmierć - nagła i zagadkowa.

Wystawą "Powrót Jurry`ego" przedstawiamy artystę , którego nie znajdziecie w Wikipedii. Jego malarstwo - dotychczas znane tylko wtajemniczonym - w latach 80. inspirowało Gruppę, w latach 2000. grupę Twożywo. Dzisiaj - może i dla Was stać się odkryciem. Zapraszamy.

 

partnerzy:

mk

1

          

 

 

 

Prace:

prace

Książki:

"Jurry. Powrót artysty"

"Skromne czuwanie"

 

Zdjęcia z wystawy:

Galeria Zderzak

Muzeum Narodowe

ASP w Warszawie