Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

KONCERT

Cecylia Malik

Galeria Zderzak, Floriańska 3

21 stycznia - 23 lutego 2011

 

W wystawie biorą udział:

Cecylia Malik – obrazy, zdjęcia
Teresa Malik – muzyka
Piotr Pawlus – operator
Piotr Madej – realizacja dźwięku.

INFORMACJA PRASOWA:

„Mój bezdomny sąsiad zbierał złom po to, by go sprzedać, dla niego ciekawe było, ile dana rzecz waży, dla mnie interesujący był kształt i kolor złomów. Teresa sprawdzała natomiast jak każdy najmniejszy fragment metalu brzmi”.

1

Wystawa w Galerii Zderzak jest podsumowaniem i zakończeniem projektu poświęconego bezdomnemu sąsiadowi artystki, Panu Janowi. Pan Jan zbierał złom. Zamieszkiwał opustoszałą chatkę koło mieszkania Cecylii. Ona wieszała na płocie domu siatki z jedzeniem, on ofiarował jej w zamian plastikową białą lilię.

Z czasem Cecylia odważyła się wejść do ogródka Pana Żula i porozmawiać z nim. Potem było wspólne palenie papierosów i wystawa w ogródku obrazów artystki zainspirowanych skarbami Pana Jana – metalowym złomem. Latem, po śmierci Pana Żula, przy jego chatce odbył się niezwykły koncert perkusyjny: siostra Cecylii, Teresa, zagrała na zardzewiałych kawałkach metalu, piłach, żeliwnych okręgach blach piecowych i butelkach po Wiśni Ekstra. Utwory oparte były na partyturach graficznych z lat 60. – Treatise Corneliusa Cardewa. Instrumenty stały się inspiracją do kolejnych prac Cecylii.

Na wystawie prezentowane będą obrazy olejne do oglądania i słuchania, podwójnego autorstwa Cecylii i Teresy Malik, oraz dwa filmy kręcone w czasie wernisażu w 2009 i koncertu – performance`u w 2010 roku w ogródku Pana Jana.

2

Cecylia Malik - ur. 1975, absolwentka krakowskiej ASP oraz podyplomowych studiów kuratorskich UJ. Współtwórczyni Farmy Sztuki, współorganizatorka projektu Ulica Smoleńsk poruszającego problematykę wyludniania się centrów miast. Od 25 września 2009 roku przez kolejny rok codziennie wspinała się na drzewa, tworząc akcję i performance w przestrzeni publicznej - 365 Drzew, za który otrzymała jako pierwsza tytułu Kulturystki Roku 2010 przyznawanego przez Radiowy Dom Kultury Trójki. W Zderzaku pojawiła się po raz pierwszy w styczniu 2009, z wystawą Ikonostas Miasto. W lecie 2010, w ramach wystawy Mambo Spinoza, tańczyła tu mambo na dachu i pokazywała zdjęcia z serii 365 Drzew.

Na fotografiach: koncert Teresy Malik. Foto 1: Piotr Pawlus, foto 2: Cecylia Malik.

.....

 

Prace:

prace

 

Fotorelacja z wystawy:

foto

 

PATRONI MEDIALNI:

polart artinfo krakowPost cracow-life radiofonia


ANDRZEJ WRÓBLEWSKI
Fotografia 
12.12.2019 – 12.3.2020