Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

JUŻ

Monika Szwed

Galeria Zderzak, Floriańska 3

26 I - 3 III 2012

 

INFORMACJA PRASOWA:

„Paradoks codzienności, który jednych postawił w obozowym piekle, a innym pozwolił na wiosenny spacer” to nowa treść prac Moniki Szwed. Na wystawie „Już” artystka pokaże rysunki oparte na serii zdjęć z okresu wojny. Są to „zwyczajne zdjęcia z fragmentami codzienności: kobieta portretująca się u fotografa, spacer, dzieci, oglądanie bystrego źrebaka” (Monika Szwed). Jednakże poprzez przedstawienie wybranych fragmentów codzienności w swoich rysunkach Szwed podkreśla, że istnieją dwie równoległe rzeczywistości – straszna i piękna.

1

Zestawienie świata lęków i marzeń z rzeczywistością od dłuższego czasu odgrywa znaczną rolę w twórczości artystki. Jej kompozycje przywołują na myśl mgliste wspomnienia z przeszłości i dzieciństwa. Tym niemniej, jej najnowsze prace sięgają po estetykę fotografii w sposób bardziej bezpośredni niż do tej pory. Jak zwykle są to prace rysowane pastelami olejnymi na papierze.

2

Monika Szwed debiutowała w Zderzaku w 2005 roku indywidualną wystawą „23 koany”. Była to pierwsza wystawa „nowych surrealistów” – grupy artystów, którzy zamiast przedstawiać rzeczywistość szukają inspiracji w zakamarkach własnej wyobraźni.

Zdjęcia z wystawy