Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

PROSPERO I MIRANDA POZDRAWIAJĄ SZANOWNĄ OSOBĘ

Ryszard Grzyb

Galeria Zderzak, Floriańska 3

7 września - 13 października 2012

 

Niedziela Palmowa

INFORMACJA PRASOWA:

Kim jest Szanowna Osoba?
To oczywiście Ryszard Grzyb, poeta i laureat. Właśnie otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa – najważniejsze krajowe wyróżnienie artystyczne, przyznawane malarzom za całokształt twórczości. Laureatowi gratulujemy, a miłośników malarstwa zapraszamy na przeglądową wystawę: wczesne papiery, z „Autoportretem wg Pawła Kowalewskiego” na czele, rysunki z cyklu „Puszcza”, sławne nosorożce - „bezszelestne jak motyle” oraz wiele innych atrakcji.

Zwierzęta malowane z zapałem
i tęsknotą do odległych krain 
i przygód. 
(…) 
Zachwyt.

Grzyb

Ryszard Grzyb, jeden z nielicznych artystów zdolnych dziś do zachwytu, urodził się w Sosnowcu w roku 1956. Studiował w PWSSP we Wrocławiu (1976-79) i w ASP w Warszawie (1979-81); dyplom w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Współtwórca Gruppy. Swoją pierwszą indywidualną wystawę miał w Galerii Zderzak w roku 1985 („Pojedynek na huśtawce”), ostatnią - w warszawskiej Galerii Format („Słowa nie mają imion”, 2012). Prace w zbiorach wszystkich ważniejszych muzeów polskich i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Znany także jako hodowca kanarków, rybek, żółwi i psów rasowych; instruktor karate, maratończyk. W Zderzaku pojawia się po raz dziewiąty.

foto2

Nagroda im. Jana Cybisa została ustanowiona w 1973 przez Związek Polskich Artystów Plastyków; z wyjątkiem niechlubnych lat 1985-88, kiedy to nagrodę przejął od 1989 przyznawane ponownie przez ZPAP. Wśród laureatów znajdują się najważniejsi polscy artyści, między innymi ci, których prace można spotkać w Zderzaku: Rajmund Ziemski, Stefan Gierowski, Zbigniew Makowski, Jarosław Modzelewski, Jerzy Kałucki, Jadwiga Maziarska, Tomasz Ciecierski i inni. W tym roku do grona klasyków polskiej sztuki dołączył Ryszard Grzyb. Czy słusznie? Osądźcie na wystawie.

foto1

Wystawie towarzyszyć będą dwa wieczory „Demonstracji poetyckich”.

Wieczór pierwszy: 
RYSZARD GRZYB/KAMIL SIPOWICZ 

czwartek 11 października 2012, godz. 18:00

Wieczór drugi:
RYSZARD GRZYB/ARTUR ILGNER 

piątek 12 października 2012, godz. 18:00

Wystawa czynna od 7 września do 13 października 2012 Zapraszamy! W czasie trwania wystawy pięknie wydany album prac na papierach Ryszarda Grzyba „Puszcza” można będzie nabyć w promocyjnej cenie 99,00 PLN. Album dostępny również w księgarni House of Albums.

 

ARTYKUŁY I RECENZJE:

alek (Aktivist), "Szekspir pozdrawia Grzyba"

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022