Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

Zaczekaj! Nowe nabytki do kolekcji Zderzaka

MONIKA CHLEBEK

DAWID CZYCZ

ERWINA ZIOMKOWSKA

ŁUKASZ STOKŁOSA

JERZY RYSZARD "JURRY" ZIELIŃSKI

 

Galeria Zderzak, Floriańska 3

7 marca - 15 kwietnia 2012

 

INFORMACJA PRASOWA:

Wystawa "Zaczekaj! Nowe nabytki do kolekcji Zderzaka" jest pokazem wybranych prac "Jurry`ego" Zielińskiego, Moniki Chlebek, Dawida Czycza, Erwiny Ziomkowskiej i Łukasza Stokłosy pozyskanych od jesieni 2010.

Hasłem "Zaczekaj!" chcemy na moment zatrzymać uwagę widzów, by wskazać na szczególne wartości i niepowtarzalny, indywidualny charakter Kolekcji Zderzaka, który wyróżnia ją spośród innych kolekcji sztuki współczesnej w kraju.

Kolekcja Galerii powstaje od 1986 roku, kiedy Marta Tarabuła zakupiła z wystawy w Zderzaku pierwszy obraz – "Nie mówię, nie widzę, nie słyszę" Włodka Pawlaka, malarza Gruppy, przedstawiciela Nowej Ekspresji lat 80. Obecnie kolekcja liczy ponad trzysta dzieł. Najstarsze z nich – gwasze "nowego barbarzyńcy" Andrzeja Wróblewskiego – pochodzą z 1948 roku, z I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie.

?ukasz Stok?osa, Meryl Streep, 2010, olej na p?ótnie, 40x30 cm

Łukasz Stokłosa, Meryl Streep, olej na płótnie, 40 x 30 cm, 2010

 

Najnowszym nabytkiem jest seria portretów gwiazd filmowych młodego malarza Łukasza Stokłosy, przedstawiciela poetyki noir, pochodząca z roku 2011. Do kręgu nowych surrealistów zaliczają się młodzi krakowscy artyści Monika Chlebek i Dawid Czycz, od kilku lat współpracujący z galerią i dobrze znani polskim kolekcjonerom, oraz mieszkająca dziś w Poznaniu Erwina Ziomkowska. Spośród ich dzieł nabytych niedawno do kolekcji zwracają uwagę "Raj utracony" Czycza (zabawna wariacja na temat grzechu pierworodnego) i subtelny obraz "Rzepy" Chlebek, przedstawiający rękawiczkę o szczególnych właściwościach. Neon Erwiny "Zaczekaj!" stał się tytułem i hasłem naszej wystawy.

W ciągu ostatniego półtora roku udało nam się pozyskać do kolekcji cztery klasyczne obrazy Jurrego Zielińskiego z lat 1968-1975. Najstarszy z nich "Jam (I am)" jest kluczem do twórczości artysty, jego filozoficznym credo. Natomiast obraz "Jeden kierunek" z 1976 to najbardziej dobitny komentarz polityczny schyłkowego PRL w polskiej sztuce.

Kolekcja rośnie od 26 lat i podobnie jak Zderzak, który pojawił się tuż po okresie stanu wojennego, jest świadectwem nie tylko przemian estetyki, ale i zwierciadłem historii. Chcielibyśmy, aby nasza kolekcja, nigdy dotąd nie wystawiana jako całość i w związku z tym ciągle nie opracowana, stała się dobrem publicznym.

Już dziś zapraszamy na prelekcję Marty Tarabuły, poświęconą losom Kolekcji Zderzaka, przygodom kolekcjonera i planom na przyszłość.

 

PARTNERZY WYSTAWY:

esplot life
post     art

 

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA:

classic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRACE:

1

ZDJĘCIA Z WYSTAWY:

2

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022