Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński
  
  ...więcej

Zderzak na 10. Berliner Liste

INFORMACJA PRASOWA:

18 września o godz. 18:00 w dawnej elektrowni w centrum Berlina na Köpenicker Straße otwarte zostaną 10. Berliner Liste – targi sztuki współczesnej.

Na liście uczestników tegorocznej edycji znalazły się galerie z Nowego Jorku, Londynu, Tokio, Waszyngtonu, Moskwy, Warszawy. Wśród 131 wystawców z 30 krajów swoje stoisko otworzy również galeria Zderzak, która w międzynarodowych targach sztuki uczestniczy już od 20 lat. Tym razem prezentuje artystów młodego pokolenia, określanych mianem "nowych surrealistów". Należą do nich m.in. Monika Chlebek, Dawid Czycz, Łukasz Stokłosa i Erwina Ziomkowska.


1

Łukasz Stokłosa, "Grand Trianon", 2013, olej na płótnie, 70 x 80 cm, © Galeria Zderzak

 

Urodzeni w latach 80-tych, po raz pierwszy pojawili się w Zderzaku na zbiorowej wystawie „Moon Hostel” (2009; kurator: Marta Tarabuła); potem, po kolei mieli tu wystawy indywidualne. To spójna grupa, a ich twórczość wzajemnie się dopełnia. Nie interesuje ich polityka ani pedagogika społeczna, uniwersum reklamy ani newsy z pierwszych stron gazet. Nie zajmują się życiem codziennym, chociaż po formy i obrazy sięgają do rzeczywistego świata. Realizmu używają jednak po to, by odsłonić inną, nieoczywistą stronę rzeczy i miejsc – tych, które dotąd wydawały się nam znajome. Prezentacja na Berliner Liste będzie ich kolejnym  wspólnym wystąpieniem (po Mambo Spinoza, 2010 i Blue Velvet, 2011) pod auspicjami Galerii Zderzak.


3

Erwina Ziomkowska, "Bez tytułu" (buty), 2012, fot. Michał Ramus


Berliner Liste u swych początków były targami "satelitarnymi" i uzupełniały imprezy o znacznie większym zasięgu, jak chociażby Art Forum Berlin. Dziś targi stanowią ważny przystanek na mapie wydarzeń promujących współczesną sztukę światową. Organizatorzy stawiają głównie na młodą sztukę i odkrywanie najbardziej obiecujących twórców. Prezentowane jest malarstwo, rysunek, rzeźba, instalacja, video, performance i fotografia (nowa sekcja). 


3

Monika Chlebek, bez tytułu, 2013, collage, płótno, 35 x 30 cm © Galeria Zderzak

 

3

Dawid Czycz, "Kometa", 2013, olej na płótnie, 34 x 47 cm, © Galeria ZderzakBERLINER LISTE 2013

fair for contemporary art

19 – 22 września 2013

KRAFTWERK BERLIN,  Köpenicker Straße 70, 10179 Berlin-Mitte

Otwarcie: 18 września godz. 18:00

Otwarcie dla prasy i VIP-ów: 18 września godz. 15:00

Galeria Zderzak: stoisko G0.31

 
http://berliner-liste.org/

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

mkidn
        

 

 

  

 

 

 

 

 

 

FOTORELACJA:

*

Jarosław Modzelewski
CARITAS

31.10.2020–20.2.2021