Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński
  
  ...więcej

KATALOG WYPADKÓW

Sztuka współczesna w polskim komiksie

8 czerwca – 15 sierpnia 2013

Galeria Zderzak, Floriańska 3


INFORMACJA PRASOWA:

Komiks – medium do niedawna marginalizowane przez instytucje kultury i artworld - odważnie wkracza w przestrzenie galeryjne. W związku z rosnącym zainteresowaniem tą formą narracji ze strony polskich instytucji sztuki nasuwa się pytanie, w jaki sposób współczesny artworld odbierany jest przez samych twórców opowieści graficznych, którzy zdołali wytworzyć własny, niezależny obieg wydawniczo-wystawienniczy.

 
1

Autorzy: Daniel Gutowski i Mariusz Libel

 

Projekt „Katalog wypadków” stanowi próbę prezentacji krótkich form komiksowych, mniej lub bardziej bezpośrednio opowiadających o najnowszej historii sztuki, zarówno w jej lokalnym, jak i globalnym wymiarze. Wystawa kontynuuje tym samym tradycję komiksowych komentarzy do życia sceny artystycznej, w światowej sztuce kultywowaną m. in. przez Dana Perjovschi’ego i Adama Danta, a w Polsce – przez Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego (komiks towarzyszył już jego debiutanckiej wystawie w Zderzaku pt. „Sport i pielęgnacja”, 2000), czy Polę Dwurnik.

2

Autor: Janek Koza

 

Do udziału w wystawie zaproszono dwudziestu dwóch polskich scenarzystów/scenarzystek i rysowników/rysowniczek komiksowych, funkcjonujących nieraz na pograniczu wielu rozmaitych środowisk: artystycznego, literackiego, komiksowego, designerskiego, dziennikarskiego. Dzięki temu będzie okazja do zaprezentowania różnorodności stylów i postaw charakterystycznych dla tej grupy twórców.

5

Autorzy: Tymek Jezierski i Monika Powalisz

 

Zgromadzone na wystawie komiksy poruszają różnorodną tematykę (od środowiskowych anegdot po ogólne refleksje natury filozoficznej), w oparciu o szeroki wachlarz konwencji narracyjnych (dokument, wywiad-ankieta, scenka rodzajowa, portret psychologiczny, groteskowa przypowieść, współczesna baśń, satyra). Klamrą, spinającą rozbudowaną narrację tego symbolicznego „katalogu”, jest kuratorski komiks, pojawiający się w miejsce klasycznego tekstu informacyjnego.

 

UCZESTNICY:

Bolesław Chromry, Krzysztof Gawronkiewicz, Renata Gąsiorowska, Justyna Gryglewicz, Daniel Gutowski, Tymek Jezierski, Alex Kłoś, Janek Koza, Tomasz Kwaśniewski, Mariusz Libel, Patryk Mogilnicki, MiCa, Agnieszka Piksa, Monika Powalisz, Michał Rzecznik, Helena Siemińska, Victor Soma, Michał „Śledziu” Śledziński, Jacek Świdziński, Mikołaj Tkacz, Przemysław „Trust” Truściński, Dennis Wojda

 

KURATOR:

Kuba Woynarowski

 

WSPÓŁPRACA:

 orbis
 

        

 

 

 

KIERMASZ WYDAWNICTW KOMIKSOWYCH: 1

PLAKAT:

plakat

ZDJĘCIA Z WERNISAŻU:

*

FOTO-
DOKUMENTACJA WYSTAWY:

foto

 

 

 

 

OPIEKA MEDIALNA:

tvp krakow

 

PATRONI:

aleja  

 

centrala

 

gildia

 

modny obieg trendy

 

style         dziennik

 

poland-art radio krakow zeszyty

 

RECENZJE I ARTYKUŁY:

Agnieszka Nowakowska (FinWeb.pl) "Inwestycje alternatywne czy kolorowy świat historyjek z dymkiem?"

Klaudia Mazur (Poland-art) "Zbiór sytuacji kłopotliwych. Artworld w polskim komiksie w Galerii Zderzak", rozmowa z Kubą Woynarowskim, kuratorem wystawy.

Łukasz Chmielewski (Culture.pl) "Sztuka oczami komiksu"

Łukasz Gazur (Dziennik Polski) "Czerwona kropka, czyli historia sztuki w wersji komiksowej"

ŁB (kulturaonline.pl) "Komiksiarze o świecie sztuki"

Marcin Doktor Polak (Obieg) "Komiks - sztuka - humor"

Jarosław Modzelewski
CARITAS

31.10.2020–20.2.2021