Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

SKŁAD OBRAZÓW

Łukasz Stokłosa

„Wszystko, co widzimy, jest rodzajem oszustwa”

 

Kraków, ul. Floriańska 3

8 stycznia – 16 lutego 2013


Wernisaż we wtorek 8 stycznia o godz. 19.00

 

INFORMACJA PRASOWA:

Druga indywidualna wystawa obrazów Łukasza Stokłosy wprowadzi nas ponownie w klimat noir. Razem z Autorem będziemy wędrować po opustoszałych wnętrzach europejskich pałaców zamienionych w muzea. Poczdam, Wersal, Nymphenburg... Galeria zamieni się w XVIII-wieczny skład obrazów – ścianę główną ciasno zapełnią płótna, na stołach i pulpitach można będzie oglądać fotografie, pamiątki z podróży.

„Obrazy najczęściej przenoszą nas do opustoszałych muzealnych wnętrz, zaaranżowanych przestrzeni, łudząco przypominających te sprzed stuleci” – opowiada Autor. „Salony, jadalnie, gabinety, sypialnie wszystkie te miejsca są jednak puste, porzucone przez dawnych mieszkańców – martwe”.

Łukasz Stokłosa: Nymphenburg, o/p, 60 x 70 cm, 2012

„Wszystko, co widzimy, jest rodzajem oszustwa. Ogrody, które były kiedyś przeznaczone tylko dla władcy/władczyni, dziś wypełnione są turystami, są głośne, wręcz hałaśliwe. Dlatego w obrazach podkreśliłem wszechogarniającą pustkę, rodzaj martwoty, gdzie jedynym dowodem na niegdysiejszą obecność życia są przedmioty lub przetworzona natura”.

Łukasz Stokłosa: Nymphenburg, o/p, 70 x 80 cm, 2012

„Zestawione ze sobą obrazy otwierają się nowe konteksty, zmieniają znaczenia, kształtują nowe historie. Nie tylko tematyczne, ale również formalne, kompozycyjne, kolorystyczne”.

Łukasz Stokłosa: Wersal, o/p, 70 x 80 cm, 2012

„Skład obrazów, to reakcja na wszechogarniającą obecność obrazu, z jednej strony we współczesnej kulturze, z drugiej – w życiu artysty, gdzie obraz staje się nieodzownym elementem życia, kolejną z funkcji
życiowych”.

Łukasz Stokłosa: Poczdam, o/p, 70 x 80 cm, 2012

Obrazy, które zobaczymy w składzie obrazów, są podwójnie zapośredniczone: Łukasz fotografuje / Łukasz maluje, a to, co dziwne i niesamowite, wydarza się między fotografią, a obrazem. Między intelektem, a erotyzmem. Widocznej biegłości technicznej malarza towarzyszą dyscyplina wewnętrzna i wysoka kultura.

Łukasz Stokłosa urodził się w 1986 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na krakowskiej ASP w pracowni prof. Jacka Waltosia. W 2010 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie dyplomem „Śmierć i pożądanie” (o motywie św. Sebastiana w kulturze). W tym samym roku wziął udział w wystawie „Ars Homo Erotica” Pawła Leszkowicza w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej tj. filmu, serialu oraz pornografii. Obrazy Stokłosy są zmysłowe i inteligentne, pociągają i odpychają, miewają swoje drugie i trzecie dna, jak filmy w estetyce noir. Jego obrazy i obiekty przestrzenne znalazły już wielu kolekcjonerów.

 

 

 

 

 

FOTORELACJA Z WYSTAWY:

zdjecia

 

KATALOG

KAT

 

RECENZJE I ARYKUŁY:

Łukasz Gazur (Dziennik Polski) "Łukasz Stokłosa w Zderzaku: gdy za fasadą piękna znajduje się pustka"

MałgorzataBożek (Poland-art) "Piękna iluzja. `Skład obrazów" Łukasza Stokłosy w Galerii Zderzak"

Marta Półtorak (Wiadomości24.pl) "Kraków. Skład Obrazów czyli czas uchwycony w pazur ornamentu"

Łukasz Stokłosa w rozmowie z Ewą Sas (wKrakowie.pl) "`Skład obrazów` według Łukasza Stokłosy"

Fotoreportaż B.P. (SztukPuk) z wernisażu

Wystawa Łukasza Stokłosy "Skład obrazów" została wyróżniona Marką Radia Kraków za styczeń 2013!

PATRONI MEDIALNI:

arteon wkrk
dp esplot
fragile radiof

pola

opl

cracow