Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

PIORUN KULISTY I INNE HISTORIE

Monika Chlebek

20 lutego - 29 marca 2014

Galeria Zderzak, Floriańska 3

 

wernisaż 19 lutego (środa), godz. 19:00

 

INFORMACJA PRASOWA:

Piorun kulisty, zespół obcej ręki, niedźwiedź Wojtek, szaleństwo króla Jerzego, białe karły, historia chudnących szachistów i wiele innych historii... Mikronarracje Moniki Chlebek czerpią tematy z fizyki i astronomii, z historii politycznej i historii obyczaju; mówią o wynalazkach i wynalazcach, zagadkowych wydarzeniach, które do dzisiaj czekają na wyjaśnienie. Które z nich zdarzyły się naprawdę, a które są wytworem wyobraźni artystki? Monika prowadzi nas po cienkiej granicy między tym, co prawdziwe, a tym, co tylko prawdopodobne. Wskazuje na nieoczywistość i nieostateczność rzeczy; pozbawiając je naturalnego środowiska otwiera nas na zdziwienie - i na spotkanie z obcością. Podmienia konteksty, bawi się konwencjami, sięga po formy eklektyczne; zadaje zagadki, żartuje z nauki, parodiuje historię - i zmyśla, zmyśla na potęgę. Nie ma czegoś takiego jak jedna, uniwersalna prawda o rzeczywistości - zdaje się powtarzać za postmodernistycznymi filozofami. Nie ma już nawet czegoś takiego jak "prawda" w ogóle. Jest tysiąc różnych prawd, a raczej - możliwości do wyboru. Szukajcie ich, są także na wystawie "Piorun kulisty i inne historie".

"Piorun..." to trzecia wystawa indywidualna Moniki Chlebek w Galerii Zderzak. W listopadzie 2013 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie obył się indywidualny pokaz pt. "Nie-zapamiętanie". Zaraz po nim prace artystki, obok obrazów Dawida Czycza, pokazała warszawska Galeria Wizytująca - wystawa pt. "Paramalarstwo". Wydarzeniem będzie planowana na maj 2014 indywidualna ekspozycja prac Moniki Chlebek w Tokio w Galerii YUKI-SIS.


1

Monika Chlebek, Marzenie, gwasz, kolaż na płótnie, 12 x 15 cm, 2013


Urodziła się w 1986 r. w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa na krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2011 r. Jeszcze przed dyplomem debiutowała w Zderzaku na zbiorowej wystawie „Moon Hostel” (2009). Rok później miała swoją pierwszą wystawę indywidualną „Złe sny”. W 2011 r. pokazała cykl pod tytułem „Mrówka kryje się pod ubraniem”, do którego Galeria Zderzak wydała unikatowy album pod tym samym tytułem. Jej prace pojawiały się na wystawach m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Tokio czy Wiedniu. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego "Promocje 2012".

Zajmuje się malarstwem, kolażem i rysunkiem, tworzy obiekty. Należy do pokolenia artystów, którzy „odwrócili się od rzeczywistości”: nie interesuje ich polityka ani sprawy społeczne, obojętnie mijają reklamy i newsy z pierwszych stron gazet. Zaliczana jest do grona Nowych Surrealistów. Monika Chlebek, jeśli sięga po znane nam wizerunki przedmiotów, to tylko po to, by – jak to się zdarza w snach – nieznacznie przesunąć granicę rzeczywistości.

Więcej na: http://monikachlebek.blogspot.com/

 

Wystawy w Zderzaku:

2009 "Moon hostel" 

2010 "Złe sny"

2010 "Mambo Spinoza"

2011 "O dziwnych uczuciach"

2011 "Blue Velvet"

2011 "Mrówka kryje się pod ubraniem"

2012 "Zaczekaj! Nowe nabytki do kolekcji Zderzaka"

2012 "No logo"

 

ARTYKUŁY I RECENZJE:

Łukasz Gazur (Dziennik Polski), "Krakowska sztu(cz)ka. Piorunujące wrażenie"

Ewelina Krawczyk (Poland Art), "Rozmowa z Moniką Chlebek z okazji wystawy `Piorun kulisty i inne historie`"

B.P. (Sztuk Puk), fotorelacja

 

PATRONAT MEDIALNY:

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAKAT:

1

 

PRACE:

prace

 

ZDJĘCIA Z WYSTAWY:

1