Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

STARE PAPIERY. NOWE OBRAZY

Jarosław Modzelewski

14 czerwca – 31 lipca 2014
Galeria Zderzak, Floriańska 3


wernisaż w piątek 13 czerwca, godz. 19:00


INFORMACJA PRASOWA:

"Stare papiery. Nowe obrazy" to szesnasta wystawa Jarosława Modzelewskiego w Zderzaku. Pierwszą był pokaz „Tato, rączki to ludziki! Tato, rączki to armatki!” na strychu domu na Dębnikach w przełomowym 1989 roku.

Co zobaczy dzielny wspinacz  w roku 2014 po pokonaniu siedemdziesięciu sześciu schodów i czterech podestów wiodących do galerii – pod sam niemal dach kamienicy przy ulicy Floriańskiej 3?

 

1

Jarosław Modzelewski, Kazimierz Malewicz papieżem malarstwa,
gwasz, papier, 25.5 x 35.5 cm, 1984, Kolekcja Galerii Zderzak, Kraków


Krajobraz, którego nigdy nie widział. Formację artystyczną wytworzoną pod dużym ciśnieniem historii. Śmiałe obrazy, które mówią zagadkami. Ogromne prace na papierach czołowego malarza epoki Solidarności, tej jawnej i tej podziemnej. Małe prace na papierach przenoszone w kuferkach z podwójnym dnem i w wojskowych chlebakach, dla niepoznaki wypełnionych legalną, prorządową prasą, na konspiracyjne wystawy w mieszkaniach prywatnych i w galeriach niezależnych, takich jak Zderzak.

Zderzak wpisuje się w krajobraz kulturowy prac na papierach Modzelewskiego z lat młodości, ponieważ powołany został do życia w tamtej epoce - także po to, by je pokazywać. A historyczna pieczątka Zderzaka, jak wiadomo, przypomina wulkan ze słuchawką telefoniczną w środku. Telefon wciąż jest czynny i dzwoni.

 

1

Jarosław Modzelewski, Podawanie sobie rąk, akwarela, papier,
9 x 12 cm (w świetle passe-partout), 1983, Kolekcja Galerii Zderzak, Kraków

 

Widz zobaczy m.in. „Dwugłowego Chińczyka”, „Hölderlina zakneblowanego”, „Młodego i starego Hölderlina”, „Świadków Jehowy”, „Podawanie sobie rąk”, „Dwa odrzutowce”, „Pałac Kultury”, „Bieg czerwonych ludzi”, „Ja albo ktoś inny” i wiele innych intrygujących dzieł. A dla porównania - nowe obrazy.

Z tych powodów wystawa Modzelewskiego powinna zainteresować nie tylko historyków i miłośników sztuki, ale i zwykłych obywateli, którzy coraz głośniej narzekają na deficyt dobrej sztuki w krajowych placówkach wystawienniczych.

 

RECENZJE I ARTYKUŁY:

Łukasz Gazur (Dziennik Polski) "Stare i nowe"

 

PATRONI MEDIALNI:

why

         1

     2

   dziennik

 

 

ZDJĘCIA WYSTAWY:

1


ZDJĘCIA Z WERNISAŻU:

 1 

OFERTA:

1

 

WYKŁAD JANA MICHALSKIEGO "Modzelewski mityczny":

MODZELEWSKI mityczny poster 2014.jpg

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022