Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

YOU`RE INNOCENT WHEN YOU DREAM

Tomasz Ciecierski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Makowski

Anna Ostoya

Monika Szwed


31 sierpnia - 18 października 2014

Galeria Zderzak, Floriańska 3

 

wernisaż w sobotę 30 sierpnia 2014 o godzinie 19.00

INFORMACJA PRASOWA:

1

Monika Szwed, z cyklu „Innocent Homes”, pastel olejny, papier, 50 x 70 cm, 2006, 
kolekcja Galerii Zderzak

 

Bardzo nieszczęśliwa dziewczyna marzy o samobójstwie. W marzeniach popełnia je raz za pomocą ostrego kawałka szkła, raz za pomocą bandaża, raz za pomocą czekana. Ale okruch szkła zmienia się w purpurowy kwiat, bandaż w zielonego węża, a czekan w mechatą gąsienicę, która przebierając licznymi odnóżami zbliża się do jej ust. 


2

Tomasz Ciecierski, z cyklu "Brudnopisy 2", kredki, papier, 23.5 x 19 cm, 1974


Na desperatkę spogląda ze zdumieniem zając-drapieżca. Obraca ku niej głowę, jest czerwononiebieski i pochodzi z marzeń kogoś innego – doświadczonego hodowcy zwierząt. „Ach, litości! Co za przemiany!”.Niektórzy z marzycieli widzą swoje marzenia tuż przed sobą, jak przedmioty realne. Pani w wieku średnim marzy o nowej łazience i niesie na dłoni jej wyraźny, maleńki obraz. Czterej chłopcy bawią się marzeniami, układając przestrzenny model wielkiego dworca. Stara dama marzy o tym, gdy była dziewczynką i doświadczała pierwszych, niejasnych wrażeń erotycznych. Widzi je w postaci królików skaczących na krzesła w salonie i szalenie ją to bawi.

 

3

Ryszard Grzyb, Tygrys w abstrakcyjne wzory, akwarela, papier, 37.5 x 52.5 cm, 01.2007 oraz Kot plamisty, akwarela, papier, 38 x 28 cm, 12.2006


Młody malarz, który dopiero zaczyna wspaniałą karierę, marzy o stubarwnych zachodach słońca i jasnych porankach, o mocnej kawie, wonnym papierosie, kieliszku wina i paczce nowych kredek.Stary malarz marzy o kluczach do wszystkich ludzkich snów. Tyle lat ich szukał. Kiedy mocno zaciska powieki, a potem prędko je otwiera, przez moment widzi je dotykalnie – na tle nieba, koło studni, w ogródku na tyłach ceglanego domu. 

 

4

Anna Ostoya, z cyklu "Prezentacje 6", technika własna, papier, 21 x 30 cm, 2003

 

Jego szkic do „Tryptyku weneckiego”, marzenie nad marzeniami, otwiera wystawę, której tytuł zaczerpnęliśmy z ballady Waitsa. „You`re Innocent When You Dream” to wystawa awangardowa, złożona z czystych kolorów, o nadzwyczaj delikatnej substancji. Zapraszamy!

 

1

 

2

 

3

 

 

5

Zbigniew Makowski, szkic do "Tryptyku weneckiego", gwasz, papier, 39 x 69.5 cm, 1971

KLUCZ DO NASZEJ WYSTAWY

 

 

 

 

 

SŁOWA PIOSENKI TOMA WAITS`A

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022