Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

Jubileusz Zderzaka, czyli Kunstkamera i tort

Z okazji 30 urodzin Galeria Zderzak zaprosiła na dwa wydarzenia towarzysko-artystyczne i mały spacer, który je połączył w sobotę wieczorem, 12 grudnia 2015 r.

Wystawa czynna do 12 lutego 2016 r.

1.

TORT URODZINOWY

dyskusja panelowa, w której udział wzięli: 

Justyna Nowicka, Monika Szwed, Tomasz Gryglewicz, Jarosław Modzelewski, Marian Oslislo, Andrzej Szczerski, Antoni Bartosz (prowadzenie)

prezentacja komiksu „Zderzak na skróty” Heleny Siemińskiej

alternatywne parasolki z nowym logo Zderzaka

demokratyczny podział tortu urodzinowego 

Sala Teatralna PWST przy ul. Straszewskiego 22, rozpoczęcie o godzinie 18:30

 

 

2.

KUNSTKAMMER

O miłości do sztuki

 

wystawa jubileuszowa w galerii przy ul. Floriańskiej 3, III p., czynna w dniu wernisażu od godziny 20:00 do 22:30

 

Kunstkamera w Zderzaku

Wystawa „Kunstkammer” zamyka obchody 30-lecia Galerii Zderzak. Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy trzy wystawy wiążące się anagogicznie z trzema etapami rozwoju osoby człowieka: dzieciństwem – młodością – dojrzałością. 

Z rajem dzieciństwa łączyła się wystawa Jurrego „Paradis”. Z nadziejami młodości wystawa „Tylko dla Twoich oczu”, czyli pokaz 300 dzieł z kolekcji galerii w cyberprzestrzeni za pomocą nowego amerykańskiego urządzenia Oculus Rift. Z dojrzałością łączy się wystawa „Kunstkammer”.

 

Na wystawie „Tylko dla Twoich oczu” można było lewitować w cyberprzestrzeni, kierując się ruchami źrenic. W naszej „Kunstkamerze” można lewitować ponad czasem. Chcemy ukazać ciągłość kultury europejskiej, rodzinność Europy. Temu najlepiej służy koncepcja Kunstkamery – miejsca dla sztuki i studiów humanistycznych. W starych gablotach muzealnych wystawiamy monety, listy, autografy, księgi, rzadkie druki, fotografie i prace na papierach.

Na ścianach galerii obok barokowych kartuszy, luster, iluzjonistycznych tromplejów umieściliśmy dzieła autorów bliskich duchowi Zderzaka:  Modzelewskiego, Wróblewskiego, Makowskiego, Głogowskiego, Jurrego Zielińskiego, Cały, Zjeżdżałki, Pencka, Tarabuły, Stokłosy, Szwed oraz anonimowych mistrzów cechowych z XV, XVI i XVII wieku.

 

Siedem skarbów Zderzaka

Siedem XIX-wiecznych gablot muzealnych z eksponatami dedykowanych jest następującym tematom:

1. Muzyka

2. Święte Księgi

3. Miłość

4. Stworzenie Świata

5. Cudowne Ocalenie

6. Mistrzowie i Nauczyciele

7. Młody Geniusz

 

O miłości do sztuki

Wystawa, która jest wyznaniem? Miłosną deklaracją? Czy to nie wstydliwe? Czy można tak otwarcie? Och, gdyby wszystko było na wierzchu... ale nie będzie. Trudno jest mówić o miłości. Kunstkamera to gra zasłon i odkryć, zachęta do wędrówki w czasie. Coraz więcej muzeów europejskich ulega komercjalizacji i infantylizacji, dlatego idea XIX-wiecznej Kunstkamery jest bliska naszym sercom – zarówno temu, co w nich staroświeckie, jak temu, co progresywne.

 

 

Zderzak w komiksie 

Na wernisażu będzie można kupić pierwsze egzemplarze komiksu Heleny Siemińskiej. Książka „Zderzak na skróty” składa się z 12 opowieści (Ryszarda Grzyba, Włodzimierza Pawlaka, Edwarda Dwurnika, Ewy Ciepielewskiej, Pawła Jarodzkiego, Jarosława Modzelewskiego, Mirosława Filonika, Zbigniewa Makowskiego, Moniki Chlebek i Dawida Czycza, Andrzeja Szczerskiego, Moniki Szwed, Marty Tarabuły) oraz wielkiej galerii portretów naszych bywalców; jedni odnajdą tu siebie, drudzy swoich rodziców i dziadków. W sumie 164 strony o życiu i sztuce plus okładka z dzielnym Włodkiem Pawlakiem. 

 

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

PLAKATY: 

poster

poster

 

WYDAWNICTWO:

 

WIDOKI WYSTAWY:

 

DYSKUSJA PANELOWA:

 

WERNISAŻ:
 

Projekt objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

logomin

PATRONI MEDIALNI:    
 LOGORK  1  4
 4  7  4
 LOGRYNEK  LPGTYG