Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

Stefan Gierowski

KLUCZ

 

wernisaż 15 grudnia 2016 r. o godz. 19,00 

Galeria Zderzak

ul. Floriańska 3 III p., Kraków 

 

wystawa czynna od 15 grudnia 2016 do 15 lutego 2017

 

Mistyczna” wystawa obrazów Stefana Gierowskiego przygotowana przez Jana Michalskiego. Oparta na prostym planie: jedną stronę galerii zajmą obrazy malowane czernią i czystymi kolorami widma, drugą stronę zajmą obrazy malowane brązami, czerwieniami, ugrami, zieleniami, mieszaninami kolorów. Pośrodku – między niebem i ziemią – znajdzie się obraz złożony z triady chromatycznej w formie trzech prostokątów na bieli. I to wszystko? To wszystko.

 

Sfera kosmiczna i sfera ziemska. Neonowe kolory DCCXCII (2003), śmigające przez czarnografitową przestrzeń. Wulkaniczny, krwistobrązowy żużel DCLXI (1991) po drugiej stronie. Mandala pigmentów DCCXCIV (2003) rozwinięta w nieskończoności. Gejzer zmieszanych kolorów DXXXVII (1984), tryskających z szarobrązowej glinki po drugiej stronie. Geometria pośrodku.

 

W zamierzeniu kuratora wystawa ma być kluczem do malarstwa Stefana Gierowskiego. Czystym absolutem możliwym do zobaczenia tylko przez dwa miesiące na trzecim piętrze kamienicy przy Floriańskiej 3; czy tak istotnie będzie, widz sam osądzi. Jej urzekający, zmysłowy charakter nawiązywać ma do wspólnej wystawy obrazów Jana Cybisa i Stefana Gierowskiego pokazanej w Zderzaku piętnaście lat temu. Gierowski to specjalista od trudnych zadań malarskich i mistrz równowagi. Jeśli widz tę równowagę odczuje, jeśli ogarnie go radość, będzie to znaczyło, że klucz został odnaleziony.


 

Stefan Gierowski, klasyk polskiej nowoczesności, przedstawiciel współczesnej awangardy malarskiej. Urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza, a także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1961 r. był profesorem warszawskiej ASP, gdzie prowadził pracownię, która wychowała wielu znakomitych malarzy. W latach 1957-61 współpracował z M. Boguszem w Galerii Krzywe Koła. W latach osiemdziesiątych związany z kręgiem "kultury niezależnej".

Około 1957 głównym obszarem zainteresowań artysty staje się malarstwo niefiguratywne. Obrazy tytułowane są kolejnymi cyframi rzymskimi. Twórczość Gierowskiego wyróżniają zharmonizowane barwy, podstawowe kształty geometryczne i intensywne kolory. W 1980 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa.

W Zderzaku odbyło się sześć wystaw indywidualnych Stefana Gierowskiego ("Obrazy" 1991, “Malowanie dziesięciorga przykazań” 1991, “Nowe obrazy” 1996, “Malarstwo – farby wodne. Retrospektywa” 1999 i “Kolor czarny i inne” 2004”" oraz obecna "Klucz" z 2016 r.) a także dwie wystawy zorganizowane w duecie (“Obrazy chromatyczne” Stefan Gierowski i Jan Cybis z 2001 oraz “Trzy pejzaże i cztery meta” Stefan Gierowski i Jarosław Modzelewski z 2008 r.).

Galeria Zderzak wydała pięć publikacji poświęconych twórczości Stefana Gierowskiego: „Malarstwo” z 1991, „malowanie dziesięciorga przykazań” z 1991, „Nowe obrazy” z 1996, Cybis Gierowski „Obrazy chromatyczne” z 2002 i „Kolor czarny i inne” z 2004.


zderz

KATALOG 

PLAKAT


 

WYPOWIEDŹ STEFANA GIEROWSKIEGO


 

WIDOKI WYSTAWY


 

 

 

 


Nagranie z dnia 14.12.2016

Copyright © Galeria Zderzak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

 

Recenzje:

Ewa Mecner, Artystyczne Spojrzenie  "Klucz do malarstwa Stefana Gierowskiego"

Martyna Nowicka (Gazeta Wyborcza) "Gierowski - kolejna odsłona"

 


PATRONI MEDIALNI:    
 

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022