Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

ODMIANY POŚREDNIE

CYRYL POLACZEK

wystawa indywidualna


Galeria Zderzak, Floriańska 3

25 V - 30 VI 2016

 

Wernisaż wystawy - 24 maja 2016 r. godz. 19.00


 


Cyryl Polaczek urodził się w 1989 r. w Zielonej Górze. Studiował na ASP w Gdańsku oraz Universität der Künste w Berlinie. W 2014 roku obronił dyplom z malarstwa na krakowskiej ASP w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. W Zderzaku debiutował na zbiorowej wystawie „From Dusk Till Dawn” (2014). Jego prace prezentowane były w kraju i zagranicą, m.in. w Berlinie i Wiedniu. Laureat Nagrody Głównej „Artystyczna Podróż Hestii” (2012). Obrazy Polaczka są bogate w materię malarską. Malarz umiejętnie i efektownie stosuje iluzję przestrzeni, która zmienia się wskutek pojawiania się i odkrywania nowych warstw i odprysków farby. Czasem jest to zmysłowa gra między realnością a halucynacją, jak w serii z kaflami czy wielkich obrazach z cyklu „Muchy”.

 

 

 


Odmiany pośrednie to pojęcie zaczerpnięte z rozprawy Karola Darwina: „Ostatecznie, jeżeli moja teoria jest słuszna, to biorąc pod uwagę nie jeden jakikolwiek okres czasu, ale całą przeszłość, musiały bez wątpienia istnieć niezliczone odmiany pośrednie, łączące jak najściślej wszystkie gatunki danej grupy, lecz właśnie sam proces doboru naturalnego dąży nieustannie, jak często wspominaliśmy, do zagłady form rodzicielskich i ogniw pośrednich”. - Karol Darwin, "O powstawaniu gatunków"
„Cytat z Darwina odnosi się do pojęcia form przejściowych, tzw. brakującego ogniwa, tych stworów, ryb, którym wyrosły kończyny i wypełzły na brzeg, ale ja czytam też ten cytat jakby dotyczył historii sztuki, albo i mojego malarstwa” – mówi Autor.

 


 

 

 

 

Marta Półtorak, "Kraków. Odmiany pośrednie w Galerii Zderzak"

Łukasz Gazur, "Uroki młodości i dojrzałości"

"O faunie i florze na obrazach Cyryla Polaczka" recenzja z artystycznespojrzenie.blog.pl

Wywiad z Cyrylem Polaczkiem na portalu Rynek i Sztuka "Nie jestem daleko od tego co w dzieciństwie, zwierzątka maluję cały czas"

           

 

PLAKAT

 

WERNISAŻWIDOKI WYSTAWYOFERTA

LISTA PRAC


 

 

 

PATRONI MEDIALNI:    
 LOGORK  4