Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

Artnet ogłasza 2016 Rokiem Falsyfikatów

Artnet ogłosił rok 2016 „rokiem falsyfikatów”. Amerykański portal wylicza osiem największych skandali mijającego roku w dziedzinie fałszerstwa dzieł sztuki dawnej i współczesnej.

W jednej z największych toczących się spraw kolekcjonerzy zapłacili 255 milionów dolarów za 25 obrazów przypisywanych dawnym mistrzom, m.in. Franzowi Halsowi, Lucasowi Cranachowi Starszemu, Orazio Gentileschiemu, Diego Velázquezowi, Parmigianinowi. Prace te uznano za falsyfikaty, a ich pierwotnym źródłem był jeden z francuskich kolekcjonerów i handlowców. W związku z zalewem falsyfikatów rząd Korei Południowej chce wprowadzić nowe prawo regulujące działania domów aukcyjnych, galerii i dealerów w tym kraju.

 

Miniony rok w Polsce zaznaczył się w tej materii głośną polemiką Jana Michalskiego z warszawską Zachętą, która wystawiła dwa falsyfikaty prac Andrzeja Wróblewskiego na wystawie „Zaraz po wojnie” i stanowczo, choć nie zawsze logicznie, broniła ich autentyczności. Owocem dochodzenia przeprowadzonego w celu ustalenia prawdy o „Chłopcach z Zachęty” jest książka „Anatomia fałszerstwa” wydana przez Galerię Zderzak w październiku 2016. Poza badaniem stylu obu prac, Autor porusza w niej zagadnienia filozofii i logiki fałszerstwa, co czyni ją pozycją wyjątkową w światowej literaturze przemiotu. Zachęcamy do lektury, również dlatego, że temat wciąż jeszcze jest tabu w dyskursie publicznym w naszym kraju!


O tym, jak bardzo jest to książka na czasie, dowiodły kolejne wydarzenia: kilka prac na papierach przypisywanych Wróblewskiemu, które wypłynęły w październiku w jednym z berlińskich domów aukcyjnych, a także wzmiankowane wyżej wydarzenia, które obszernie komentowały światowe media o sztuce.