Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

MSN kupiło „Helsinki” Jurrego!

 

Z radością informujemy, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nabyło do swoich zbiorów cykl „Portretów helsińskich” Jurrego Zielińskiego (1943-1980).

Jerzy "Jurry" Zieliński, Helsinki, 1979-1980  
Widok wystawy w Galerii Zderzak w Krakowie w 2010 r.


Cykl portretów polityków – sygnotariuszy Aktu Końcowego KBWE w Helsinkach, który powstał w latach 1979-1980, nie ma precedensu w sztuce światowej XX wieku. Malując twarze polityków Jurry zastosował niecodzienną konwencję – są to obrazy ekranowe, wizerunki odrealnione i zapośredniczone, widma medialne.

Helsinki” zostały po raz pierwszy opracowane w 2010 roku w monografii „Jurry. Powrót artysty” wydanej przez Galerię Zderzak (artykuł Wojciecha Szymańskiego "Ambasadorowie"). Uwagę krytyki światowej zwróciła na nie w 2014 roku amerykańska historyczka sztuki Alison M. Gingeras, publikując je we włoskim magazynie Mousse i omawiając wespół z malarstwem prezydenta Georga Busha w eseju „The Art of (Leadership) George W. Bush”.

Starania MSN o zakupienie „Helsinek” w Galerii Zderzak trwały półtora roku i zostały uwieńczone powodzeniem. Gratulujemy dyrektor Joannie Mytkowskiej i zespołowi Muzeum!

 

Muzeum Narodowe w Krakowie kupiło w Zderzaku znakomitą pracę Moniki Szwed z cyklu „przestępne lata” (2013). Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, dzieło będzie eksponowane na wystawie poświęconej stuleciu awangardy, którą dyrektor MNK Andrzej Szczerski przygotowuje na marzec 2017 roku. Wybitna poznańska artystka awangardowa wciąż cieszy się większym uznaniem w Krakowie, gdzie jej dzieła znajdują się w trzech kolekcjach, niż w swoim mieście rodzinnym. Twórczość Moniki polecamy uwadze profesora Wojciecha Suchockiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu.


Monika Szwed, Bez tytułu z cyklu "przestępne lata", pastel olejny na papierze, 70 x 85 cm., 2013

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku nabyło do swoich zbiorów obraz Łukasza Stokłosy „Palazzo Mocenigo” z 2016 roku. Obraz przedstawia wnętrze pałacu ze stolikiem i krzesłem wyściełanymi czerwonym atłasem. Na stoliku leżą szklane naczynia – przezroczyste ampułki, retorty i słoje.

 

Łukasz Stokłosa, Palazzo Mocenigo, 2016, olej na płótnie, 60x70cm

 

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie kupiło kolekcję obrazów berlińskiego kolekcjonera Josta Kloppenborga. Polska część kolekcji gromadzona z wielkim smakiem i pietyzmem od października 1993 roku, koncentrowała się głównie na dziełach późnego modernizmu. Miło nam poinformować, że w zbiorach Kloppenborga nabytych przez MOCAK znalazły się dwa wysokiej klasy obrazy Janusza Tarabuły z kręgu malarstwa materii – „Factum est” (1959) i „Korona Żydowskiego Króla” (1961) – oraz piękna abstrakcja Stefana Gierowskiego „DCLXIV” (1993). Obrazy te zostały kupione przez kolekcjonera w Zderzaku w latach 90. Pozyskanie kolekcji Kloppenborga jest sporym sukcesem młodego Muzeum i dyrektor Anny Marii Potockiej. Gratulujemy!

 

Wszystkim przyjaciołom sztuki życzymy Wesołych Świąt!