Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

Andrzej Wróblewski

FOTOGRAFIA

Kolekcji część III

w czwartek 12 grudnia 2019 o godzinie 19:30

 

 

 

Zapraszamy na trzecią i ostatnią część prezentacji dzieł Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) zgromadzonych przez Galerię Zderzak.

W odsłonie zimowej pokażemy 21 fotografii autorskich wykonanych aparatem fotograficznym Praktica, który artysta przywiózł z podróży na II Światowy Zlot Młodych Bojowników o Pokój w Berlinie w 1951 roku. Na centralnej ścianie galerii w miejscu "Ryby kosmicznej" (cz. I) i "Człowieka kosmicznego" (cz. II) zobaczymy "Autoportret z lustrzanką".

 

 

 

Pierwsza w historii wystawa fotografii Wróblewskiego jest okazją do spojrzenia na świat oczami genialnego malarza. 

Oczywiście, za pośrednictwem urządzenia mechanicznego, jakim był ówczesny aparat fotograficzny. Bez niego trudno jednak wyobrazić sobie artystę nowoczesnego. Podobnie jak bez roweru i nart, kultury fizycznej, higieny osobistej, kina, naukowego obrazu świata, idei postępu.

 


Na zdjęciach dostrzeżemy te same motywy, co na rysunkach i obrazach: wehikuły (samochody, tramwaje, autobusy, ciężarówki, pociągi, rowery, barki), ludzi i zwierzęta, domy, mosty, wody płynące. Jakże mogłoby być inaczej? Człowiek jest istotą symboliczną – każdy nasz gest jest uwarunkowany społecznie, to samo dotyczy wyboru motywu, który przyciąga naszą uwagę i który pragniemy zarejestrować. Wybory wielkiego artysty cechuje po prostu większa złożoność i głębia.

 


Jak obie poprzednie, tak i ta wystawa dzieł Wróblewskiego w Zderzaku ma charakter studyjny. Podczas otwarcia dokonamy krótkiego podsumowania całego przedsięwzięcia, zastanowimy się nad tym, co nowego wnoszą fotografie do obrazu twórczości artysty, i co znaczą jego słowa "przyjdzie chyba schować się pod śmierć" (AWN, s. 209). 

Zapraszamy!

 

 

   
 Marta Dylich (Gazeta Wyborcza) Fotografie Andrzeja Wróblewskiego w Galerii Zderzak.
   

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022