Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

   Ryszard Grzyb

   Zbigniew Makowski

   Jadwiga Maziarska

   Jarosław Modzelewski

   Łukasz Stokłosa

   Monika Szwed

   Janusz Tarabuła

   Danuta Urbanowicz

   Andrzej Wróblewski

   Jurry Zieliński

   Erwina Ziomkowska
   
   ...więcej

Ryszard Grzyb

Urodził się w Sosnowcu w roku 1956. Studiował  w PWSSP we Wrocławiu (1976-79) i w ASP w Warszawie (1979-81), dyplom w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Współtwórca Gruppy. Swoją pierwszą indywidualną wystawę miał w Galerii Zderzak w roku 1985 („Pojedynek na huśtawce”). Jego prace znajdują się w zbiorach wszystkich ważniejszych muzeów polskich i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Znany jest także jako hodowca kanarków, rybek, żółwi i psów rasowych; instruktor karate, maratończyk. W 2012 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa.

W latach osiemdziesiątych Ryszard Grzyb tworzył „papiery”, malowane z rozmachem temperą na kartonie wielkoformatowe, ekspresyjne kompozycje. Jego ówczesna twórczość wpisywała się w nurt Neue Wilde i była ironicznym, a niekiedy obscenicznym odreagowaniem ówczesnej sytuacji politycznej. Początek lat dziewięćdziesiątych w sztuce Grzyba to przejście do malarstwa olejnego i bardziej dekoracyjnych kompozycji. W jego obrazach zaczynają dominować uproszczone motywy zwierzęce i roślinne.

W 2007 roku Galeria Zderzak wydała największe wydawnictwo poświęcone twórczości Ryszarda Grzyba - „Puszcza”, album prac na papierze z lat 2006-2007.

W wyniku współpracy Polskiego Instytutu w Sofii i Galerii Zderzak w marcu 2013 roku rysunki i akwarele Grzyba z cyklu "Puszcza" zawędrowały do Bułgarii (institutpolski.org).

Więcej na: http://www.ryszardgrzyb.pl/index.html

Wystawy w Zderzaku:

1985 "Pojedynek na huśtawce"

1990 "Obrazy i rysunki"

2001 "Bieg czerwonych ludzi"

2006 "No Landscapes"

2007 "Puszcza / Wilderness"

2007 "Andrzej finansowo stoi bardzo dobrze- Lista Płac

2012 "Prospero i Miranda pozdrawiają Szanowną Osobę"


grzyb

  OFERTA