Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

Jerzy Jurry Zieliński

Urodzony w podkieleckiej wsi niedaleko Paradyża w 1943 r. W 1968 ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych z dyplomem w pracowni Jana Cybisa. Na trzecim roku założył z Janem Dobkowskim Grupę Neo-neo-neo, której debiut odniósł wielki sukces. Artyści inspirowali się pop-artem - płaskie, biologiczne formy rysowane dekoracyjną linią. Po studiach każdy z nich poszedł w swoją stronę. Jurry uprawiał sztukę polityczną, wykorzystując prosty, plakatowy styl przejęty z języka propagandy, bezkompromisowo krytykował komunizm i sowietyzm. Zginął w Warszawie, w niewyjaśnionych do końca okolicznościach w wieku 37 lat. Jego obrazy nazwano "znakami drogowymi politycznej egzystencji w PRL".

Jego malarstwo - dotychczas znane tylko wtajemniczonym - w latach 80. inspirowało Gruppę, w latach 2000 grupę Twożywo. Oparte było na skojarzeniach, przyjmowało formę symbolu, uproszczonego znaku o kontrastującej kolorystyce, który był krytyką systemu i obłudy w życiu publicznym. W końcach lat 60. i 70. było to jedno z najciekawszych zjawisk w polskich sztukach plastycznych.

Galeria Zderzak wydała obszerną monografię „Jurry. Powrót artysty” (2010) oraz książeczkę-vademecum „Skromne czuwanie” (2010), wyróżnioną w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na najpiękniejszą książkę roku).

 

Wystawy w Zderzaku:

2010 "Powrót Jurry`ego"

2012 "Zaczekaj! Nowe nabytki do kolekcji Zderzaka"

2013 "Minister nie aprobuje takich wypowiedzi albo Metapolityka"

2015 "Paradis"

 

  OFERTA