Monika Chlebek

  Dawid Czycz

  Stefan Gierowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

Zbigniew Makowski

Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich artystów. Urodził się w 1930 w Warszawie. W latach 1950-56 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Tomorowicza. Z początkiem lat 60 wyjechał do Paryża. Spotkał tam André Bretona i surrealistów, wystawiał z międzynarodową grupą "Phases".

Zajmuje się malarstwem opartym na motywach surrealizmu, rysunkiem i poezją. Obok malarstwa uprawia sztukę książki. Malowane, rysowane, wycinane, zszywane, wyklejane, zapełniane cytatami z klasyków kultury, książki Makowskiego mają charakter palimpsestów. Są wciąż odnawianym dialogiem humanisty z kulturą minionych wieków. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i na świecie, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Amsterdamie w Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta, Städtische Kunstgalerie w Bochum, Biurze Narodów Zjednoczonych-Pałac Narodów w Genewie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu, Rio de Janeiro, Nowym Jorku, Miami.  W 1992 otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa. 

W swoich kompozycjach malarz łączy skomplikowane formy geometryczne, cyfry, rozmaitego kroju litery, czy akcenty figuratywne (m.in. postacie zwierząt, wizerunki kobiet), które tworzą tajemniczą, erudycyjną całość. Wykorzystuje jako podłoże rozmaite materiały i różne gatunki tkanin, w szczególności papier. Charakterystyczna jest w jego pracach dbałość o rysunek, często wywołując wrażenie iluzyjności przestrzeni.

Galeria Zderzak wydała cztery unikatowe książki Makowskiego: „Florilegium” (1998), „Tabula itineraria” (2001), „Recolens priora vestigia” (2003) i „15.IV.1959. Afele panta” (2008), faksymile książki autorskiej.

 

Wystawy w Zderzaku:

1996 "...A swe czasy młodsze wspominam..."

1999 "Florilegium"

2001 "Tabula itineraria"

2003 "Ariadna. Obrazy z lat 1971-2003"

2008 "Biblioteka Aleksandryjska albo Wielkie Czytanie Rękopisów"

2012 "Partiti bestia"

2014 "You`re Innocent When You Dream"

 

mak

  OFERTA