Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

Andrzej Wróblewski

Legenda polskiej sztuki, jeden z największych polskich malarzy współczesnych, tragicznie zmarły w Tatrach w wieku 29 lat. Urodzony 15 czerwca w Wilnie; syn profesora prawa (rektor wileńskiego uniwersytetu im. Stefana Batorego) i artystki-grafika (Krystyna Wróblewska z d. Hirschberg, graficzka). W latach 1944-46, pod kierunkiem matki, zaczyna uprawiać grafikę (drzeworyt). W 1945 roku podejmuje studia w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Plastycznych (w pracowniach prof. prof. Radnickiego, Pronaszki, Rudzkiej-Cybisowej i Fedkowicza) oraz na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (historia sztuki). Założyciel i główny ideolog Grupy Samokształceniowej (1948), formułuje program realizmu bezpośredniego, "sztuki czytelnej, tematowej i obliczonej na szeroki zasięg społeczny". W 1952 otrzymuje dyplom ukończenia ASP, gdzie od 1950 do 1954 pełni funkcję asystenta (w pracowniach prof. prof. Radnickiego, Krzyształowskiego i Rudzkiej-Cybisowej), po czym rozpoczyna aspiranturę artystyczną przy prof. Fedkowiczu. Odznaczony Medalem X-lecia Polski Ludowej (1955) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (1956). Najważniejsze wystawy miały miejsce w krakowskim Pałacu Sztuki (1958), Muzeum Narodowym w Poznaniu (1967), Galerii Zderzak (1994), Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (1995), Muzeum Narodowym w Krakowie (1996) oraz Van Abbemuseum w Eindhoven (2010, Holandia)

Pozostawił ponad 150 prac olejnych, ponad 1400 rysunków, akwarel i gwaszów, 84 monotypie, 65 grafik, szereg rysunków ulotnych i zawartych w szkicownikach; ponadto ok. 80 opublikowanych artykułów i recenzji prasowych oraz liczne notatki w rękopisie. Stworzył sugestywną formułę malarstwa figuratywnego, która inspirowała kolejne pokolenia twórców. Swoje zaangażowanie w działalność społeczno-polityczną przekładał na sztukę, w której konieczne miało być, aby „elementy estetyczne i ideologiczne splatałyby się nierozerwalnie".

Galeria Zderzak wydała dwie ważne pozycje publikacje o Andrzeju Wróblewskim: „Andrzej Wróblewski nieznany” (1994) i „Chłopiec na żółtym tle. Teksty o Andrzeju Wróblewskim” (2009) Jana Michalskiego. Odkryty i zakonserwowany przez Zderzak zaginiony obraz „Rozstrzelanie II” został w 1994 roku zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, co wywołało protesty i ogólnopolską dyskusję.

 

Wystawy w Zderzaku:

1994 "Malarstwo"

1996 "Andrzej Wróblewski - Jarosław Modzelewski"

1998 "Pociągi, dworce, abstrakcje"

2000 "Andrzej Wróblewski. Prace na papierach"

2009 "Warsztaty z Wróblewskim. Prace i interpretacje"

2012 "Bogini Nieodpowiedzialności"


     wrobl                  wrob

PEŁNA BIOGRAFIA            OFERTA