Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

Biografia

Urodzony w podkieleckiej wsi niedaleko Paradyża w 1943 r. W 1968 ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych z dyplomem w pracowni Jana Cybisa. Na trzecim roku założył z Janem Dobkowskim Grupę Neo-neo-neo, której debiut odniósł wielki sukces. Artyści inspirowali się pop-artem - płaskie, biologiczne formy rysowane dekoracyjną linią. Po studiach każdy z nich poszedł w swoją stronę. Jurry uprawiał sztukę polityczną, wykorzystując prosty, plakatowy styl przejęty z języka propagandy, bezkompromisowo krytykował komunizm i sowietyzm. Zginął w Warszawie, w niewyjaśnionych do końca okolicznościach w wieku 37 lat. Jego obrazy nazwano "znakami drogowymi politycznej egzystencji w PRL".

Jego malarstwo - dotychczas znane tylko wtajemniczonym - w latach 80. inspirowało Gruppę, w latach 2000 grupę Twożywo. Oparte było na skojarzeniach, przyjmowało formę symbolu, uproszczonego znaku o kontrastującej kolorystyce, który był krytyką systemu i obłudy w życiu publicznym. W końcach lat 60. i 70. było to jedno z najciekawszych zjawisk w polskich sztukach plastycznych.

Galeria Zderzak wydała obszerną monografię „Jurry. Powrót artysty” (2010) oraz książeczkę-vademecum „Skromne czuwanie” (2010), wyróżnioną w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na najpiękniejszą książkę roku).

 

Wystawy w Zderzaku:

2010 "Powrót Jurry`ego"

2012 "Zaczekaj! Nowe nabytki do kolekcji Zderzaka"

2013 "Minister nie aprobuje takich wypowiedzi albo Metapolityka"

 

jurry

  OFERTA

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022