Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

Ryszard Grzyb

Zbigniew Horbowy

Zbigniew Makowski


Jadwiga Maziarska


Jarosław Modzelewski

Łukasz Stokłosa

Monika Szwed

Janusz Tarabuła

Danuta Urbanowicz

Andrzej Wróblewski

Jurry Zieliński
 

   ...więcej

Architektura nocy

Janusz Tarabuła

 

Katalog kolekcjonerski towarzyszący wystawie Janusza Tarabuły "Architektura nocy”.

Na wystawie w Zderzaku zaprezentowano wczesne prace starego mistrza medytacyjnego malarstwa z kręgu II Grupy Krakowskiej. Prace nigdy dotąd nie pokazywane, dopiero teraz udokumentowane. Te z pierwszej połowy lat 50. - nadrealistyczne eksperymenty, liryczne abstrakcje - malowane były „do szuflady”. Te z końca lat 50. to już klasyczne malarstwo materii, które spotkało się z uznaniem odwilżowej krytyki. Razem - 60 obrazów na papierach.
Jednak tym, co może stać się prawdziwym odkryciem dla miłośników sztuki, nie są ani tytuły tych prac, ani ich styl i poetyka, lecz harmonie barwne – oparte na niewielkich różnicach tonalnych, operujące gradientami, od ciemnych beży, oliwkowych zieleni i szarości gwaszy z 1951 roku do popieli, czerni i rudości strukturalnych kolaży z 1958. Skupienie i równowaga widoczne w pracach z czasów młodości będą stałymi cechami malarstwa Tarabuły na przestrzeni przeszło pięćdziesięciu lat. Jest ono zwyczajnie „dobre dla duszy”.

Katalog towarzyszący wystawie zawiera  przedmowę Wojciecha Bonowicza Metafizyka dla uważnych, pełną dokumentację prac i „Użyteczne wskazówki”, wydany został w 40 egz. numerowanych i sygnowanych przez Artystę.

   ___
Katalog kolekcjonerski z autografem Artysty
format 28 x 23 cm, 64 strony, oprawa broszurowa
nakład 40 egz.  numerowanych i sygnowanych
Rok: 2017
ISBN 978-83-87279-76-9
Cena/price - 120 zł
   

MISTRZOWIE DAWNI
z Kolekcji Zderzaka

2.10.2021 – 5.3.2022