Stefan Gierowski

Wojciech Głogowski

  Ryszard Grzyb

  Zbigniew Makowski

  Jadwiga Maziarska

  Jarosław Modzelewski

  Łukasz Stokłosa

  Monika Szwed

  Janusz Tarabuła

  Danuta Urbanowicz

  Andrzej Wróblewski

  Jurry Zieliński

  Erwina Ziomkowska
  
  ...więcej

KOSMOGONIE

Galeria Zderzak zaprasza na wykład profesora Mieczysława Porębskiego

 

z okazji wystawy
BOGINI NIEODPOWIEDZIALNOŚCI
Prace abstrakcyjne Jadwigi Maziarskiej (1913-2003) i Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957)

  

 

w czwartek 20 grudnia 2012 o godzinie 19:00  

 

wykladWykład profesora Mieczysława Porębskiego (1921-2012) w Galerii Zderzak miał miejsce 19 października 1998 roku podczas sesji naukowej „Sztuka Andrzeja Wróblewskiego i jego czas” (Waldemar Baraniewski, Teodor Gąsiorowski, Julian Kornhauser, Jan Michalski, Mieczysław Porębski, Marek Sobczyk). 

Profesor porównywał języki formalne stosowane w końcu lat 40. przez Andrzeja Wróblewskiego i artystów Grupy Krakowskiej, skupiając się szczególnie na motywie kosmogonii. 

Z okazji kończącej się wystawy prac abstrakcyjnych Jadwigi Maziarskiej i Andrzeja Wróblewskiego pragniemy przypomnieć nieopublikowany, a zarejestrowany na filmie wykład naszego Mistrza.

Mieczysław Porębski był świadkiem zagłady mieszczańskiego świata XIX-wiecznej Europy. Więzień obozów koncentracyjnych, a po II wojnie światowej działacz kulturalny PZPR, doświadczył modernizacyjnej siły faszyzmu i komunizmu. 

Jako aktywny uczestnik ruchu polskich artystów nowoczesnych, postępowiec i surrealista, a po latach badacz źródeł modernizmu, jak nikt inny powołany był do naświetlenia ukrytych wątków kulturowych naszej obecnej wystawy – „Bogini Nieodpowiedzialności”. 

Co łączyło sztukę Jadwigi Maziarskiej i Andrzeja Wróblewskiego? Jaki był ich obraz świata po katastrofie? Co ich różniło? Jakie wartości? Co nam daje ich rozumienie?

Zapraszamy do obejrzenia filmu, wysłuchania racji Profesora, a następnie do otwartej dyskusji pt. „Porębski na serio”.