w piątek 23 września 2022 o godzinie 17:00
R.S.V.P.
Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie 12 257 56 34 lub mailowo
Współczesna sztuka unika wielkich pytań metafizycznych. Odczuwamy to jako stratę, dlatego w kwestiach fundamentalnych zwracamy się coraz częściej do Mistrzów Dawnych.
Tygrys spada kaskadami, piętrzą się wieże Niniwy, beczą kozy, ujada pies, warkoczą lotki skrzydeł anioła, pastuszek gra na flecie w konarach szumiącego drzewa, słychać grzmoty, a nadciągająca burza barwi niebo krwawą łuną. Lubicie? Dziwne pytanie! Lecz czy nie dziwniejsze jest to, że światła w kwestii „unde malum” szukać będziemy u przebiegłego łotra, którego malarstwo nazywano zimnym i pustym?
Nic w tym dziwnego. Po pierwsze, Zderzak to galeria zrodzona w sercu burzy, a Peter Mulier II (1637-1701) lubił malować burze morskie i katastrofy okrętów, i romantycy go za to cenili. Po drugie, biblijna Księga Tobiasza, którą obraz ilustruje, jest naszą ulubioną księgą przygód. Zło historyczne i metafizyczne, i to wyrządzane przez ludzi, i to wyrządzane przez demony. Czary i magia. Nagłe odmiany losu, dobro walczące o zwycięstwo. A wszystko w porywającej opowieści o niebezpiecznej misji i wędrówce młodego chłopca z przewodnikiem i psem, popularnej w malarstwie włoskim od wczesnego renesansu.
Szukanie odpowiedzi na pytanie „skąd zło?” należy do tradycji polskiej poezji. W Zderzaku była to zawsze kluczowa kwestia filozoficzna, poruszana przez znakomitych artystów. Mierząc się z nią, dawali nam oparcie. Pytanie „skąd zło?”, zadane w 1985 roku na wystawie „Przeciw złu, przeciw przemocy” w kościele w Mistrzejowicach, stało się powodem założenia Zderzaka. Nie odnaleźlibyśmy „Rozstrzelania II” Wróblewskiego ani „Cudu św. Tryfona” Carpaccia, gdybyśmy nie szukali na nie odpowiedzi.
Spróbujemy poszukać jeji teraz, przedstawiwszy przesłanie Księgi i osobę Petera Muliera z Utrechtu, w Italii znanego jakoCavalier Pietro Tempesta.
To nasze trzecie i ostatnie spotkanie w kwestii „unde malum” w towarzystwie Mistrzów Dawnych z Kolekcji Zderzaka.
Sapere aude! Zapraszamy!
Przypominamy, że wystawa Zbigniewa Horbowego „Światła / Lights” potrwa do 10 października 2022.
Polecamy rozmowę wokół wystawy w krakowskiej Gazecie Wyborczej:
Galeria czynna od wtorku do soboty w godzinach 12-17:00. Wizyty tylko po telefonicznym umówieniu.
.