Archiwum Galerii Zderzak uprzejmie zaprasza na pokaz nowego nabytku 20 maja 2022 o godzinie 17.00.
R.S.V.P. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie 12 257 56 34 lub mailowo.
Sztuka współczesna unika wielkich pytań metafizycznych. Odczuwamy to jako stratę,zalęknienie. Dlatego w kwestiach fundamentalnych zwracamy się coraz częściej do Mistrzów Dawnych.
Tragiczna historia Meleagra, herosa z okrętu Argo, zwycięzcy potwornego dzika kalidońskiego, opisana przez Owidiusza w VIII Księdze „Metamorfoz”, jest tematem renesansowego obrazu malarza z Werony, pierwszego dzieła o tematyce mitologicznej w naszej kolekcji. Zamówiony w cyklu sześciu paneli do prywatnego studiolo około roku 1500, obraz w widowiskowy sposób przywołuje centralny problem metafizyczny kultury europejskiej – skąd zło? Unde malum?
„Krzyczy, na całe miasto podnosi lament i złote szaty na czarne zamienia.”
Do dobrej tradycji polskiej poezji należy szukanie na to pytanie odpowiedzi. W Galerii Zderzak była to zawsze najżywsza, kluczowa kwestia filozoficzna, poruszana przez znakomitych artystów. Mierząc się z nią, dawali nam oparcie. Pytanie „skąd zło?”, zadane w 1985 roku na wystawie „Przeciw złu, przeciw przemocy” w kościele w Mistrzejowicach, było przecież powodem założenia Zderzaka! Tym różnimy się od innych galerii na świecie, że szukanie na nie odpowiedzi jest racją naszego istnienia.
Nigdy nie odnaleźlibyśmy „Rozstrzelania II” Wróblewskiego, ani „Cudu św. Tryfona” Carpaccia, gdybyśmy nie szukali odpowiedzi na to pytanie. Po prostu? Tak, po prostu. Nie byłoby żadnej z odkrywczych hermeneutyk i nigdy nie dowiedzielibyśmy, „dlaczego ryby płyną w lewo”, ani czemu w głowie Jurrego płonie kosmiczny ogień, ani skąd wziął się Bodhisattva Avalokiteśvara na I Wystawie Nowoczesnych, ani kim jest jest dziewczyna w oknach Zamku Anioła, gdybyśmy nie szukali odpowiedzi na pytanie „skąd zło?”. Spróbujemy poszukać jej i teraz, przedstawiwszy najpierw losy obrazu z Meleagrem oraz krąg artystyczny malarza z Werony.
Ministerstwu Kultury Republiki Włoskiej dziękujemy za życzliwą zgodę na wywóz cennego zabytku do Polski.
Sapere aude! Zapraszamy!
Przypominamy, że wystawa malarstwa Łukasza Stokłosy „Ambasadorowie” potrwa do 30 czerwca 2022. Galeria czynna od wtorku do soboty w godzinach 12-17:00. Wizyty tylko po telefonicznym umówieniu.