Od 1985 galeria ZDERZAK przedstawia krakowskiej publiczności najciekawsze, aktualne zjawiska w sztuce. Tym razem, po raz pierwszy w Krakowie, wystąpi grupa LUXUS z Wrocławia. LUXUS był w latach 80-tych – obok takich ugrupowań artystycznych jak „Gruppa” (Warszawa), „Koło Klipsa” (Poznań), czy „Łódź Kaliska” (Łódź) – jedną z najbardziej twórczych formacji, wywierających istotny wpływ na charakter sztuki polskiej tego czasu.


„Doszliśmy do wniosku, że życie jest krótkie, a świat żyje w ogromnym pośpiechu. Próbujemy więc działać prosto, szybko i efektywnie. Technika, jaką się najczęściej posługujemy, którą można zauważyć w naszym piśmie i w pracach, jakie wystawiamy, jest najprostszą i najszybszą, dostępną dla każdego.”
„LUXUS jest sposobem życia, realizacją naszych dziecięcych snów o sławie i chwale.”
Paweł Jarodzki
Grupa LUXUS rozpoczęła działalność z początkiem lat 80-tych. inicjatywa powstała wśród najbardziej aktywnych studentów wrocławskiej PWSSP, skupionych wokół pracowni 314. Skład grupy nie przekraczał nigdy kilku osób: Ewa Ciepielewska, Marek Czechowski, Artur Gołacki, Bożena Grzyb, Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka. Z LUXUSEM związany był również Krzysztof Kłosowicz (Kaman) – muzyk, twórca grup „Mikimauzoleum”, „Big Bit”.



Inspiracji dla nazwy „LUXUS” – hasła o nieco drwiącym zabarwieniu – były zagraniczne, luksusowe czasopisma o sztuce, dostępne dla studentów w bibliotece PWSSP. Początkowo był to tylko tytuł artystycznego pisemka, wydawanego nieregularnie przez grupę osób luźno ze sobą związanych. Z czasem jego autorzy zaczęli występować pod tą samą nazwą.
Pierwszy numer pisma (w trzech egzemplarzach) powstał na przełomie lat 1980/81. Do końca roku 1986 pojawiło się ich w sumie 9. Najnowszy, 9 numer pisma pojawia się dopiero dzisiaj, po pięcioletniej przerwie, z okazji trzydniowego pokazu LUXUSU w ZDERZAKU. Dzięki sponsorowi – Casino Kraków – został on wydrukowany w nakładzie 100 egzemplarzy, techniką sitodruku. Numery poprzednie, wykonywane w niewielkich nakładach przez samych artystów, posługiwały się najczęściej techniką szablonu.
Działalność LUXUSU nigdy nie była skutkiem a priori przyjętej ideologii. Przede wszystkim miała być bodźcem dla możliwości twórczych członków grupy i ich przyjaciół. Stąd twórczość poszczególnych artystów jest zróżnicowana, choć powstają także prace wykonywane wspólnie, jak np. pokazywane właśnie w Zderzaku „Wyroby Cukiernicze o Przedłużonej Trwałości”.
W 1984 większość członków LUXUSU ukończyła PWSSP. Pierwsza wspólna wystawa – przygotowanie do pokazu dyplomowego odbyła się weWrocławiu w Galerii Poniedziałek i nosiła tytuł „Prawdziwy Luxus”. W maju 1985 LUXUS wziął udział w „Popularnej Imprezie Młodzieżowej W tym samym roku, w Warszawie i w Białymstoku miał po raz pierwszy miejsce „LUXUS SHOW”. Kolejne wystawy to: „Ekspresja lat 80-tych” (Sopot 1986), „Co słychać” (Warszawa 1987), „I ty możesz zostać King Kongiem” (Wrocław 1987), Oslo, Chistiansand, Trondheim (Norwegia 1988), John Hausard Gallery (Southampton 1989), „Młody Wrocław” (SWA Katowice 1990).


PROGRAM LUXUS-SHOW w GALERII ZDERZAK
3 luty, poniedziałek:
wernisaż – „Pokaz Wyrobów Cukierniczych o Przedłużonej Trwałości”, Ewa Ciepielewska, Andrzej Dakszewicz – obrazy. Koncert Kamana (Krzysztofa Kłosowicza). Projekcja filmów video (telebim). Pokaz Żucia Makrobiotycznego (Marek Czechowski).
4 luty, wtorek:
– trwa wystawa LUXUSU w ZDERZAKU i na 1 piętrze Szarej Kamienicy
– promocja najnowszego numeru Magazynu LUXUS
– pokaz slajdów i zdjęć Andrzeja Borowskiego
– malowanie wielkiego obrazu
– koncert Maćka Maleńczuka
5 luty, środa:
– trwa wystawa LUXUSU
– niespodzianka: „zapraszamy do twórczego udziału”
– koncert grupy „Kormorany”
Do uświetnienia imprezy przyczynili się:
– Piekarnia Czesława Meusa
– Międzynarodowe Centrum Kultury
– Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Wawel”
– firma Rothe
– Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej – firma Jacek Kwaśniewski
– Studio Szlak
ARTYKUŁY I RECENZJE: