Andrzej Wróblewski
Malarz, krytyk, historyk sztuki, urodzi! się w 1927 roku w Wilnie, zmarł tragicznie w 1957 w Tatrach. Pozostawił ponad 150 prac olejnych, ponad 1400 rysunków, akwarel i gwaszów, 84 monotypie, 65 grafik, szereg rysunków ulotnych i zawartych w szkicownikach; ponadto ok. 80 opublikowanych artykułów i recenzji prasowych oraz liczne notatki w rękopisie.
Jarosław Modzelewski
Urodzony w 1955 roku. W latach 1975-80 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie. 1983-1993 udział w wystawach i wystąpieniach GRUPPY Stale współpracuje z Galerią Zderzak.
Malarstwo Jarosława Modzelewskiego jest też rzadkim dziś malarstwem poddanym rygorowi intelektu, temu, co czyni je spójnym, całościowym, co dąży do syntezy jak najobszerniejszych regionów artystycznej i umysłowej aktywności człowieka, i temu, co szlachetnie upraszcza, porządkuje rzeczywistość, nie gubiąc przy tym jej cech oryginalnych. Zdaje się, ż.e o taki intelektualizm w malarstwie upominał się Andrzej Wróblewski.
Mirosław Ratajczak, Nadzieja, ODRA 9/1994
(…) nigdy nie będzie za dużo refleksji nad sztuką Wróblewskiego w kraju ubogim, gdzie tak mało czerpie się z własnej tradycji.
Jarosław Modzelewski, Cisza i lekki smutek. Wypracowanie ucznia, [w:] Andrzej Wróblewski nieznany
ARTYKUŁY I RECENZJE:
Dlaczego wystawa „Modzelewski-Wróblewski”:
ZDJĘCIA Z WYSTAWY: