Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie wystawy prac Tomasza Tatarczyka pt. „Powierzchnia wody zmarszczyła się” w czwartek (17.11) o godzinie 18:00. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną wielkoformatowe oleje na płótnie oraz prace na papierach. Prace zgromadzone na wystawie powstały w latach 2005- 2008 w Mięćmierzu.
Tomasz Tatarczyk swoje malarstwo oparł na obserwacji natury, a punktem obserwacyjnym uczynił Mięćmierz – wieś położoną niedaleko Kazimierza Dolnego. W swojej pracowni – na strychu, zaszył się, aby w ciszy i skupieniu malować okoliczne pejzaże. Układają się one w cykle malarskie: „bramy”, „drogi”, „psa w wodzie”, „łodzie”, „wzgórza”, „wąwozy”.
Artysta na płótnach utrwala krajobraz, widziany z perspektywy wędrowca. Wstaje przed wschodem słońca, wędruje przez polne drogi – czasem błotniste, innym razem zaśnieżone, wydeptane. Po drodze mija łodzie kołyszące się na wodzie i wzgórza, „obserwuje spektakl mgieł i rodzącego się światła”,a w wędrówce towarzyszy mu pies, który zwykle brodzi w zakolach rzeki. Tatarczyka, niczym impresjoniści poszukuje światła, które zdarza się tylko o pewnych porach dnia, np. na chwilę przed wschodem słońca.
Tak rodzą się monumentalne obrazy Tatarczyka, oparte na kontrastach światła i cienia, bieli i czerni. Impastowo kładziona farba nadaje płótnom niezwykle kunsztowną powierzchnię, prawie wibrującą. Tylko na pierwszy rzut oka obrazy wydają się monochromatyczne, to że między nimi są inne barwy odkrywa się w miarę oglądania.
W kręgu zainteresowań artysty pozostają wielcy malarze krajobrazu z przeszłości, zwłaszcza Caspar David Friedrich jest mu bliski. Podobnie jak XIX-wieczny mistrz pejzażu romantycznego, Tatarczyk „szuka dramatu rozgrywającego się w naturze”.
Już wkrótce ukaże się wydany przez Zderzak katalog unikatowy, sygnowany, zawierający reprodukcje wszystkich prac na wystawie, rozmowę z artystą przeprowadzoną przez Martę Tarabułę oraz wspomnienia Josta Kloppenborga, berlińskiego kolekcjonera, żyjącego od kilkudziesięciu lat w przyjaźni z obrazami Tomasza Tatarczyka.
Tomasz Tatarczyk (ur. 1947 Katowice) studiował na Politechnice Warszawskiej, a następnie na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Jana Tarasina. W latach 1980- 1988 był asystentem na Wydziale Malarstwa w tamtejszej Akademii. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1987-88), Fundacji Rockefellera w Bellagio we Włoszech. (1998). Laureat Grand Prix Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Rysunku we Wrocławiu (1999). Od 1984 związany jest z Galerią Foksal.
Prace Tomasza Tatarczyka znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Warszawie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Moderna Museet w Sztokholmie, Everson Museum of Art, Syracuse (USA).
KATALOG:
PRACE:




