Desire to projekt oparty na autobiografii. Ta historia zdarzyła się naprawdę; jej główną bohaterką jest biała, ślubna sukienka – rozmiar 38.
KATALOG
Poznałam sukienkę tuż przed mym zaplanowanym zamążpójściem, kiedy dostałam ją `na szczęście`. Na początku sądziłam ze jest wyłącznie moja. Wkrótce stało się jasne, że żyje własnym życiem, w którym przypadła mi do odegrania rola panny młodej bez pana młodego. – mówi artystka.
Historię życia sukienki, nad którą ciąży przekleństwo – a przynajmniej niektóre jej przygody, bo historia ta nadal się rozwija – poznamy przy okazji wystawy w Zderzaku.
Wystawa będzie wieloelementową realizacją artystyczną. Złożą się na nią wielkoformatowe fotografie w specjalnie dobranych ramach, obiekt w postaci albumu ślubnego – wzorowanego na tradycyjnym albumie upamiętniającym najważniejszy dzień z życia Panny Młodej (limitowany nakład 10 egzemplarzy), film video, specjalnie nagranej płyty cd zespołu `Majak& The Unmarried` zawierającego utwory ślubne w wykonaniu pięciu anielskich niezamężnych głosów (limitowana edycja), oraz w roli rzeźby – główna bohaterka Desire – suknia ślubna.
Fragmenty projektu Desire Galeria Zderzak prezentowała na tegorocznych – 13. Targach Sztuki Artforum w Berlinie. Historia sukni ślubnej urzekła wielu gości…
Autorka pisze:
`Desire` to nie jest fikcja literacka. To historia ślubnej sukienki, która została przeklęta, i której część dane mi było doświadczyć.
Przeklęta sukienka – spytacie? Czyż nie była piękną towarzyszką niejednej kobiety? Czyż nie była pożądana przez owe kobiety, ich narzeczonych, ich narzeczone?
Czyż nie była fotografowana i filmowana?
Chciana i uwielbiana?
Owszem, ale była również sprzedawana i obwiniana.
Poznałam sukienkę tuż przed mym zaplanowanym zamążpójściem, kiedy dostałam ją `na szczęście`.
Na początku sądziłam ze jest wyłącznie moja. Wkrótce stało się jasne, że żyje własnym życiem, w którym przypadła mi do odegrania rola panny młodej bez pana młodego.
`DESIRE` to historia życia sukienki, której po części byłam świadkiem.
Nie znam jej początku ani końca.
W dniu Święta Kobiet, 8 marca o godzinie 16.30 w Galerii Krakowskiej odbył się performance butoh towarzyszący wystawie „Desire”. Sukienkę ślubną zatańczył Mateusz Iwulski.
Katarzyna Majak (1972), zajmuje się fotografią, instalacją, video. Doktorantka fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Fotografii uczyła się od wnuka Edwarda Westona, Kima, w Carmel, California (2002), oraz asystenta Ansela Adamsa – Johna Sextona w Aspen, Colorado; Stypendystka Anderson Ranch Arts Center w Colorado, USA (2003). Jako artist-in-residence uczestniczyła w międzynarodowym projekcie „Florida – First Contact” w Atlantic Center for the Arts na Florydzie (2002).
O fotografii pisze do Kwartalnika Fotografia, Fototapety, współpracowała z Pozytywem. Była kuratorem – m.in. wystawy młodej polskiej fotografii `Globe-all?` w Tucson, Arizona (2004), gdzie spędziła 3 miesiące jako artist-in-residence, miała indywidualną wystawę oraz wygłosiła wykład o polskiej fotografii w Tuscon PIMA Arts Council. Recenzentka portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (2008). Ukończyła anglistykę oraz rusycystykę na UAM w Poznaniu. Obecnie wykłada w Akademii Fotografii w Warszawie.