Zagadkowe sytuacje, nieoczekiwane zestawienia, przedmioty w stadium przemiany, wydarzenia, które nie dają się do końca wyjaśnić. Moon Hostel, miejsce niepokojących snów. Monika Chlebek (malarstwo), Dawid Czycz (malarstwo), Julita Paluszkiewicz (film) – oraz Monika Szwed, która drogę do Moon Hostel odkryła trochę wcześniej niż oni. Jej koany przypominamy jako motto wystawy.
Wszystko dziwi i zarazem jest zupełnie normalne – mówi Julita. To poczucie towarzyszy im stale, jak Alicji po drugiej stronie lustra. Nie interesuje ich polityka ani sprawy społeczne, obojętnie mijają reklamy i newsy z pierwszych stron gazet. Ludzie z księżyca nie zajmują się życiem codziennym, a jednak po formy i obrazy sięgają do rzeczywistego świata. Realizmu używają po to, by nieznacznie – jak to się zdarza w snach – przesunąć granice rzeczywistości. Odsłonić inną, nieoczywistą stronę rzeczy, które dotąd wydawały się nam znajome.
Możliwe-niemożliwe i Co by było gdyby – to ulubione gry marzycieli. Przypominają nieco zabawy nadrealistów, choć na wystawie nie ma bezpośrednich nawiązań do malarstwa klasyków gatunku. Patronem artystów z Moon Hostel mógłby być raczej Alfred Hitchcock, mistrz opowiadania historii z podwójnym dnem. Albo David Lynch, specjalista od onirycznych nastrojów.
MONIKA CHLEBEK
(1986)
Pracuje w granicach realizmu, chociaż odwzorowywanie rzeczywistości nie jest jej celem. Czy obraz przedstawia martwego lisa, który wkrótce stanie się kołnierzem z lisa, czy też kołnierz, który jeszcze niedawno był lisem? – tematem Moniki jest możliwość takich właśnie przemian: niepokojąca, ukryta strona rzeczy.
Urodzona w Krakowie, studiuje malarstwo w pracowni prof. Leszka Misiaka (ASP Kraków, IV rok).
Udział w wystawie “Moon Hostel” to jej debiut w Zderzaku. Pokazuje obrazy z lat 2007-2009.
DAWID CZYCZ
(1986)
Podaje suspens w małych dawkach. Przeskalowanie, multiplikacja, widzenie makroskopowe sprawiają, że to, co wydawało się dobrze znane, traci swoją bezpieczną oczywistość. Znak szczególny – zamiłowanie do owadów, dziennych i nocnych.
Urodzony w Krakowie, studiuje malarstwo w pracowni prof. Leszka Misiaka w ASP w Krakowie (IV rok). Debiutował w Zderzaku udziałem w letniej wystawie “Science&Fiction” (2009). Pokazuje obrazy z lat 2008-2009.
JULITA PALUSZKIEWICZ
(1981)
Autorka filmów video, obrazów i obiektów. Jej filmy mają strukturę snu, opowiadanego w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Bohaterką jest ona sama, widziana jednak – jak to bywa w snach – jako “obcy”. Spowite chłodną, niebieskawą poświatą pejzaże są tłem dla leniwie rozgrywających sięzdarzeń, które nie dają się do końca wyjaśnić.
Urodzona w Trzciance, absolwentka poznańskiej ASP na Wydziale Malarstwa i Intermediów. Mieszka w Poznaniu. W Zderzaku pojawia się po raz pierwszy. Pokazuje film”Nazwę cię Lilia”(2006) oraz kadry z najnowszego filmu “Loosely Linked Episodes of a Novel” (2009).
MONIKA SZWED
(1978)
Najbardziej zagadkowa artystka młodego pokolenia. Z Galerią Zderzak związana od 2005 roku, kiedy to debiutowała wystawą “23 Koany”. Subtelna kreska, oszczędny kolor, ekscentryczność i wielotorowość narracji, stanowią o niezwykłym wyrazie jej prac. “Koany” Moniki, wypożyczone z jednej z kolekcji prywatnych, przypominamy jako wprowadzenie do wystawy “Moon Hostel”.
Urodzona w Poznaniu, absolwentka poznańskiej ASP, mieszka w Poznaniu. Laureatka III edycji programu stypendialnego „MŁODA POLSKA” w roku 2006 i wyróżnienia w konkursie Eugeniusza Gepperta (2007). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2009. Prace w kolekcjach w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Ostatnia wystawa indywidualna: INSTEAD, Margini Arte Contemporanea (Włochy) lipiec- wrzesień 2009.