JERZY RYSZARD „JURRY” ZIELIŃSKI (1943-1980)
Mówił o sobie Jurry – Polska B. Urodzony w podkieleckiej wsi niedaleko Paradyża, zginął w Warszawie , w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, na pół roku przed podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Miał 37 lat. Jego obrazy nazwano „znakami drogowymi politycznej egzystencji w PRL”.
Gdy w 1968 opuszczał warszawską Akademię z dyplomem w kieszeni, był u szczytu sławy. Miał za sobą głośny debiut: pierwsza wystawa Grupy Neo-neo-neo , którą na III roku studiów założył z Janem Dobkowskim – podobnie jak on sam zbuntowanym uczniem Jana Cybisa – miała siłę rewolucji. Nowy, inspirowany pop-artem styl – płaskie, biologiczne formy rysowane dekoracyjną linią – był wyrazem buntu i zachwytu jednocześnie.
Drogi Jurry`ego i Dobkowskiego szybko się rozeszły. Jurry stał się artystą politycznym, zaczął chodzić po niebezpiecznej krawędzi. Był bezkompromisowym krytykiem ustroju PRL, komunizmu i sowietyzmu. Prostym, plakatowym stylem przejętym z języka propagandy opowiadał o zakłamaniu historii i zniewoleniu Polski, protestował przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i działalności cenzury, wykpił rocznicę XXX-lecia PRL słynnym obrazem zasznurowanych ust. Szydził z obłudy w życiu publicznym i z konformizmu na co dzień.
Niepoprawny romantyk, poeta i chuligan, był jedną z najbarwniejszych postaci Warszawy lat 70. Słynął z regularnego zakłócania wernisaży artystycznego establishmentu i świąt państwowych (akcja „Zgrzyt” z okazji 1-Maja), z zabawowego stylu życia, z bójek w kawiarni „U Hopfera” i na warszawskiej Pradze. Był nieobliczalny, dowcipny i uroczy. Bano się go i lubiano, a jego legendę straceńca ugruntowała śmierć – nagła i zagadkowa.
Wystawą „Powrót Jurry`ego” przedstawiamy artystę , którego nie znajdziecie w Wikipedii. Jego malarstwo – dotychczas znane tylko wtajemniczonym – w latach 80. inspirowało Gruppę, w latach 2000. grupę Twożywo. Dzisiaj – może i dla Was stać się odkryciem. Zapraszamy.
Wystawy „Jurry Powrót Artysty” miały miejsce w:
W Galerii Zderzak w Krakowie w 2010
W Muzeum Narodowym w Krakowie w 2010
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2011
Muzeum Podlaskim w Białymstoku w 2011
Przy tej okazji miały miejsce także wykłady: