Wystawa „Zaczekaj! Nowe nabytki do kolekcji Zderzaka” jest pokazem wybranych prac „Jurry`ego” Zielińskiego, Moniki Chlebek, Dawida Czycza, Erwiny Ziomkowskiej i Łukasza Stokłosy pozyskanych od jesieni 2010.
Hasłem „Zaczekaj!” chcemy na moment zatrzymać uwagę widzów, by wskazać na szczególne wartości i niepowtarzalny, indywidualny charakter Kolekcji Zderzaka, który wyróżnia ją spośród innych kolekcji sztuki współczesnej w kraju.
Kolekcja Galerii powstaje od 1986 roku, kiedy Marta Tarabuła zakupiła z wystawy w Zderzaku pierwszy obraz – „Nie mówię, nie widzę, nie słyszę” Włodka Pawlaka, malarza Gruppy, przedstawiciela Nowej Ekspresji lat 80. Obecnie kolekcja liczy ponad trzysta dzieł. Najstarsze z nich – gwasze „nowego barbarzyńcy” Andrzeja Wróblewskiego – pochodzą z 1948 roku, z I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie.
ajnowszym nabytkiem jest seria portretów gwiazd filmowych młodego malarza Łukasza Stokłosy, przedstawiciela poetyki noir, pochodząca z roku 2011. Do kręgu nowych surrealistów zaliczają się młodzi krakowscy artyści Monika Chlebek i Dawid Czycz, od kilku lat współpracujący z galerią i dobrze znani polskim kolekcjonerom, oraz mieszkająca dziś w Poznaniu Erwina Ziomkowska. Spośród ich dzieł nabytych niedawno do kolekcji zwracają uwagę „Raj utracony” Czycza (zabawna wariacja na temat grzechu pierworodnego) i subtelny obraz „Rzepy” Chlebek, przedstawiający rękawiczkę o szczególnych właściwościach. Neon Erwiny „Zaczekaj!” stał się tytułem i hasłem naszej wystawy.
W ciągu ostatniego półtora roku udało nam się pozyskać do kolekcji cztery klasyczne obrazy Jurrego Zielińskiego z lat 1968-1975. Najstarszy z nich „Jam (I am)” jest kluczem do twórczości artysty, jego filozoficznym credo. Natomiast obraz „Jeden kierunek” z 1976 to najbardziej dobitny komentarz polityczny schyłkowego PRL w polskiej sztuce.
Kolekcja rośnie od 26 lat i podobnie jak Zderzak, który pojawił się tuż po okresie stanu wojennego, jest świadectwem nie tylko przemian estetyki, ale i zwierciadłem historii. Chcielibyśmy, aby nasza kolekcja, nigdy dotąd nie wystawiana jako całość i w związku z tym ciągle nie opracowana, stała się dobrem publicznym.
Już dziś zapraszamy na prelekcję Marty Tarabuły, poświęconą losom Kolekcji Zderzaka, przygodom kolekcjonera i planom na przyszłość.
WYSTAWA
PRACE NA WYSTAWIE