we wtorek 9 listopada 2021 o godz. 17:00
R.S.V.P.
Obecność należy potwierdzić telefonicznie (12 257 56 34) lub mailowo
zderzak@zderzak.pl Prosimy o punktualne przybycie.
Archiwum Galerii Zderzak zaprasza na godzinną wędrówkę przez czas
Wyłonienie się z mroków przeszłości nieznanych wizerunków osób publicznych, a tym bardziej całej wspólnoty historycznej, jest niezwykłym wydarzeniem. Tym bardziej, gdy klasa artystyczna dzieła budzi najwyższy podziw. Zdumieni i zaciekawieni, pytamy, kto jest kim na obrazie weneckiego mistrza? Co mają nam – współczesnym – do powiedzenia ludzie zgromadzeni na placu przed pałacem pół tysiąca lat temu? Co znaczą ich gesty?
W 1994 roku odkryliśmy „Rozstrzelanie II” Andrzeja Wróblewskiego, inny ważny obraz wspólnoty historycznej, przez kilkadziesiąt lat uważany za zaginiony. Tamto wielkie odkrycie Galerii Zderzak było wstrząsem dla ówczesnego środowiska artystycznego i ożywiło publiczną dyskusję nad postawami polskich intelektualistów w okresie stalinizmu.
Po trzydziestu prawie latach, bogatsi o wiele doświadczeń, liczymy na to, że wspaniałe dzieło Vittore Carpaccia z 1506 roku, które w tym roku odkryliśmy we Francji i sprowadzili do Krakowa, również nie pozostawi nas obojętnymi; choćby w sprawie miejsca Polski w europejskiej wspólnocie. Prezentacja obrazu, jego historii i bohaterów – we wtorek 9 listopada o godzinie 17:00 – będzie okazją do refleksji nad sztuką i mądrością dawnych Wenecjan.
Porządek prezentacji
1. Jak działa maszyna czasu?
2. Uroda, styl i losy obrazu
3. Weneckie malarstwo narracyjne w czasach Carpaccia
4. „Przemija postać świata…”. Wenecka wspólnota historyczna A.D. 1506
5. Cud św. Tryfona i jego natura.
Zapraszamy!